Traminer Aromatico Trentino 2014 z Lidla

Gewürztraminer to szczep trudny w odbiorze. Kubki smakowe przyzwyczajone do wibrującej kwasowości Rieslingów, przy Gewürztraminerze muszą zmierzyć się z winem o bardziej oszczędnej kwasowości, o cięższych aromatach i gęstszej strukturze. Dodatkowo lubimy butelki, które nadają się do wypicia solo wieczorną porą, a tutaj mamy pozycje, która lepiej odnajduje się w połączeniu z jedzeniem. W takim zestawieniu argumentów Gewürztraminer ląduje rzadko w naszych kieliszkach. Emocje, na jakie mógł liczyć ten szczep i które cieszyły się naszym niczym nieskrępowanym uznaniem to te prezentowane przez wersje z regionu Alto Adige, gdzie charakterystyczna dla Górnej Adygi – mineralność i stosunkowo wysoka (jak na tę odmianę) kwasowość, łagodziła zniechęcające nas cechy.
Dlatego porwaliśmy się na zakup Traminera Aromatico Trentino 2014 (21,99 zł) w Lidlu. Traminer Aromatico to włoska nazwa Gewürztraminera. Co prawda Trentino to już inny region niż Alto Adige, więc w teorii nie można oczekiwać powielenia jakości win, ale liczyliśmy na miłe zaskoczenie.
Wino pochodzi od tego samego producenta, którego próbowaliśmy ostatnio: Lagrein. Dlatego nie licząc na uzyskanie jakichkolwiek wiadomości na temat techniki winifikacji otworzyliśmy butelkę.
Wino o słomkowym, słonecznym kolorze. W nosie bardzo mało wyraziste. Dopiero gdy zaczyna się ocieplać, zaczynamy wyczuwać charakterystyczne dla szczepu nuty płatków róży. Aromat pozostaje jednak nikły i bardzo słabo wyczuwalny. W ustach zaskakuje dobrą kwasowością. Wyłapanie jakichkolwiek wybijających się elementów jest bardzo trudne, czasem do głosu dochodzą morele i lichii. Finisz lekko pieprzny.
Robert: Z dwojga złego wolę już Gewürztraminery masywniej zbudowane. Przynajmniej zmuszają do myślenia. Tutaj trzeba nieźle się nagimnastykować (szczególnie nadgarstkiem), aby w kieliszku wyczuć coś konkretniejszego. W ustach jest nieco lepiej. Mamy więcej kwasowości, która ratuje butelkę przed bezrefleksyjnym przepłynięciem po języku.
Marta: Dla mnie niestety nijakie, bardzo szare i dlatego tylko ze względu na jego delikatną kwasowość należy mu się krótki komentarz…
Podsumowanie:
Za – Dobra kwasowość.
Przeciw – Mało wyraziste, bezbarwne.
Ocena – średnie.