Toskania w Warszawie z Magazynem Wino

Udostępnij ten post

IMG_4089W poprzednim tygodniu (pod patronatem Magazynu Wino) do Warszawy zawitała degustacja butelek z jednego z naszych ulubionych regionów, czyli Toskanii. Względy zawodowe spowodowały, że tym razem nasz przegląd tej ofert był bardzo intensywny, ale mimo wszystko udało się znaleźć kilka ciekawych win.

Caltus Boni Chianti Classico 2010 – wino od producenta Badia a Coltibuono. Stanowi kupaż aż ośmiu szczepów: Sangiovese, Ciliegiolo, Colorino, Mammolo, Fogliatonda, Malvasia Nera, Sanforte, Pugnitello. Winifikacja każdego z nich odbywa się osobno, po czym są mieszane i wino wędruje na 12 miesięcy do małych francuskich beczek. W nosie z nutami zielonymi, ale i aromatami świeżych wiśni i ziemi. Usta świeże, zdecydowanie kwaskowe z dobrymi taninami. Dobre+.

IMG_4090Clemente VII Chianti Classico Riserva 2010 – nazwa wina nawiązuje do papieża Klemensa VII, XVI-wiecznego następcy św. Piotra, z florenckiej rodziny Medyceuszów. W Polsce dostępne jest u Marka Kondrata w cenie 92 zł. Do 95% Sangiovese dodano tutaj 5% Merlota. Po mniej więcej 15-dniowej maceracji, wino dojrzewała przez 24 miesiące częściowo w dużych beczkach z dębu slawońskiego, a częściowo we francuskich baryłkach. Nos jest bardzo bogaty – czujemy nuty drewniane, wędzonkę, lakier, nuty dymu z ogniska. W ustach o silnej wiśniowej owocowości podpartej wanilią. Taniny wyczuwalne, choć ładnie wtopione. Dobre+.

Babone Maremma Toscana Rosso 2010 – wino, które może już wkrótce znajdzie się w ofercie winiarni-restauracji KotłoIMG_4100wnia. Lekkie, pieprzne (mamy tutaj m.in. Syrah). W ustach o dobrej kwasowości i szorstkich, wyraźnych taninach. Wino raczej do wysmażonego kawałka mięsa, niż do picia solo. Dobre.

Acciderba Bolghieri 2011 – podobnie jak poprzednia butelkę, mamy nadzieję niedługo znaleźć ją w Kotłowni. Mieszanka Sangiovese, Caberneta Sauvignon, Syrah i Merlota. W nosie z aromatami pieprzu i papryki. Usta początkowo delikatnie słodkawe, rozwijają się w ładną wiśniową owocowość, a kończą się wtopionymi w całość taninami. Bardzo dobre.

Cerronero Toscana IGT 2011 – Supertoskan z winnicy Camporigano zbudowany w 70% z Cabernet Sauvignon oraz 30% Merlota. Wino dojrzewało przez 18 miesięcy we francuskich beczkach oraz dodatkowe 6 miesIMG_4096ięcy w butelkach. W efekcie otrzymaliśmy wino o nutach podsmażanych ciemnych owoców. W ustach miękkie, soczyste, z pieprznym finiszem. Bardzo elegancko ułożona butelka. Bardzo dobre-.

Drugo Chianti Classico Riserva 2011 – kupaż 80% Sangiovese, 10% Caberneta Sauvignon oraz 10% Merlota. W tym winie wszystko jest na swoim miejscu. W nosie czujemy nuty dymu z ogniska, skóry, ciemnych owoców. W ustach soczyste wiśnie i szorstkie taniny. Dobre+.

Wiele się mówi o postępującej komercjalizacji win z Toskanii i spadku jakości tamtejszych butelek. Dotyczy to przede wszystkich poszczególnych subregionów Chianti. Skoro już w małym fragmencie takiej oferty znaleźliśmy kilka perełek, to na pewno mimo wielu krytycznych głosów, nadal warto poszukiwać toskańskich butelek. Wina z Toskanii posiadają bowiem idealną równowagę pomiędzy kwasowością i świeżością butelek z północy Włoch oraz gęstą owocowością południa.