Tabalí Viognier Reserva 2013 z M&P

Udostępnij ten post

Viognier jeszcze 30 lat temu był niemalże na wymarciu. Nawet w jego IMG_2825rodzimej francuskiej apelacji Condrieu występował na zaledwie kilkunastu hektarach. Na szczęście obecnie obchodzi swój renesans i tym samym podbiła winnice w całym Nowym Świecie – Australii, USA, Brazylii, Chile, czy RPA.

Tabalí to winnica założona w 1993 r. i obecnie posiadająca 180 hektarów w Dolinie Limarí na północy Chile. Jako podłoże dominują tu żwiry, ale też glina i piasek z dużą zawartością wapnia i soli. Winnice leżą 29 km od oceanu co sprawia, że winogrona owiewane są przez chłodne wiatry, pozwalające im na wytworzenie maksymalnej koncentracji smaku i aromatu. Próbowane przez nas wino to Tabalí Viognier Reserva 2013 przekazana do degustacji od M&P i dostępne w ich sklepach w cenie 40 zł. Wiele razy wspominaliśmy już, ale jeszcze raz powtórzymy, że w przypadku win z Chile określenie „reserva” nie musi oznaczać, ze miało ono kontakt z beczka. I tu np. nasza butelka dojrzewała w stalowych zbiornikach.

Wino o jasnym kolorze białego złota z zielonym poblaskiem i gęstymi regularnymi łzami. W nosie stosunkowo mało owocowe. Na pierwszym planie królują aromaty trawy, imbiru, oraz ziół. Mamy też odrobinę masła. Gdy wino się ociepli wyczuwamy jabłka i gruszki oraz nuty kwiatów. W ustach spora dawka cytrynowej kwasowości. Na tej normie wino balansuje również w długim finiszu.

Robert: Wino jak na Chile nietypowe. Nie ma epatowania owocami. Aromaty są bardziej złożone, pełne niuansów i nut ziołowo-trawiastych. Bardzo przyjemne na taka jesienną aurę, bo zapach pozwala na dłużej zatrzymać się nad kieliszkiem i zamykając oczy wspomnieć cieplejsze miesiące.

Marta: Przychodzi mi na myśl połączenie z „chińczykiem” (mam namiary na najlepszego w Warszawie:). Cytrynowa trawa, imbir, azjatyckie mieszanki ziołowe, w zapachu świeże, przejrzyste. W smaku pierwsze skrzypce gra kwasowość, znajdzie ona swoich zwolenników, ale ja żałuję że nie zostawiła więcej miejsca na owoc.


Podsumowanie:

ZaNietypowy, mało owocowy nos.

PrzeciwZbyt dominująca kwasowość.

Ocena – dobre.