Polskie Rieslingi w ciemno

Polskie winiarstwo się rozwija. To fakt na tyle udowodniony, że już w zasadzie nikogo, kto choć trochę interesuje się winami, nie trzeba do niego przekonywać. Każdego roku w naszym kraju powstaje kilkanaście nowych winnic, te już istniejące powoli zwiększają swój areał, a media winiarskie co rusz informują o kolejnym ciekawym polskim winie pojawiającym się na rynku.
Podbudowany taką tendencją Piotrek Wdowiak (Z winem do kina) postanowił skonfrontować nasze wyobrażenia o tym, jak królewski biały szczep Riesling radzi sobie w naszych rodzimych warunkach. Jako, że jesteśmy żarliwymi wyznawcami wiary w tą odmianę, bardzo się cieszymy, że Piotrek wybrał nas do grona królików doświadczalnych, które zmierzyły się z polskimi Rieslingami degustowanymi w ciemno. W taki to sposób w pewien sobotni wieczór wraz z Piotrkiem oraz Sebastianem Bazylakiem (Zdegustowany), Arkiem Steciem (Winna Polska) i Paweł Pruchnickim zasiedliśmy do oceny 23 butelek polskich Rieslingów. Aby było nieco ciekawiej wśród nich umieściliśmy jokera w postaci jednego wina z Niemiec. Chcieliśmy sprawdzić jak wypadnie on na tle pozycji z naszego kraju.
Nim przejdziemy do szczegółowych ocen, pozwólcie nam na kilka uwag natury ogólnej. Bo choć cieszy nas szeroka reprezentacja win, które ocenialiśmy to nie obyło się bez pewnych zgrzytów. Przede wszystkim wiele spróbowanych etykiet grzeszyło zbyt agresywną, odstającą kwasowością oraz postępującym utlenieniem, co bardzo dziwi biorąc pod uwagę ich młody wiek. Widać też było zdecydowaną różnicę poziomów jeśli chodzi o najlepsze pozycje, a całą resztę stawki. O cenach polskich win można by napisać oddzielny artykuł, więc tego wątku nie będziemy poruszali. Polscy winiarze nie mogą spoczywać na laurach i jeśli chodzi o wina z Vitis vinifery jeszcze sporo można poprawić. Poniżej opisujemy wina, która wyróżniły się podczas całej degustacji, prezentując je w kolejności od tych najlepszych.
Winnica Turnau to największy z polskich producentów, który obecnie posiada 28 hektarów winnic. Jak na rodzime warunki jest to oszałamiająca liczba (większość winiarzy gospodaruje na jednym, góra kilku hektarach). Ich wina szturmem wdarły się na rynek, w czym na pewno pomogło rozpoznawalne nazwisko (Grzegorz Turnau jest faktycznie jednym ze współwłaścicieli). Mimo naszego początkowo sceptycyzmu do tych pozycji, w kilku już degustacjach udowodniły one swoją jakość, a my zaczęliśmy na nie spoglądać znaczenie przychylniejszym okiem. Winnica Turnau Riesling 2016 (90 zł przy zakupie bezpośrednio u producenta) jest bardzo przyjemnie owocowy, z nutami kwaskowych jabłek i cytryn oraz delikatnym ziołowym mgnieniem. W ustach z ładną strukturą, zdecydowaną kwasowością i przyjemnie mineralnym finiszem. Świetna pozycja pięknie oddająca też charakter odmiany. Bardzo dobre.
Nasze rodzinne strony, okolice Zielonej Góry to jeden z tych regionów Polski, gdzie winiarstwo dynamicznie się rozwija. Stara Winna Góra – Winnica Rodziny Krojcig to producent, którego wina cieszą się renomą już od dobrych kilku lat. Marek Krojcig Riesling Liryczny 2016 pachniał słodkimi jabłkami i również w ustach delikatny cukier resztkowy był wyczuwalny. Jednak już za chwilę kontrowała go mocna kwasowość przeciągnięta w stronę surowej mineralności. Wino ma dobry balans, może nie jest zbyt aromatyczne, ale nadrabia za to dobrze zarysowaną strukturą. Bardzo dobre.
Winnica Pałac Mierzęcin była jedną z pierwszych, które pojawiły się w Polsce. Pierwsze nasadzenia miały miejsce w 2004 roku, a obecnie zajmuje ona powierzchnię 6,75 hektara. Pałac Mierzęcin Riesling 2014 był najstarszym ze spróbowanych win i ten dłuższy czas jaki spędził w butelce wydatnie mu pomógł. W zapachu do głosu dochodzą tak przez nas lubiane akcenty naftowe i woskowe. W stosunku do poprzedników kwasowość jest tu najmniej wyczuwalna, ale za to wino ma bardziej gęstą strukturę i lepszą koncentrację. Finisz jest długi, choć na jego końcu pojawia się już delikatne utlenienie. Bardzo dobre-.
Zaraz za tą trójką umieścilibyśmy naszego jokera – Kloster Eberbach Hattenheimer Riesling 2014 (zakupione w Niemczech, dostępne w sieci sklepów Real w cenie 7-8 eur). Ten Riesling z mało znanego regionu Heskiej Drogi Górskiej nie był winem wybitnym. Grał na jednej (ale bardzo czystej) mineralno-naftowej nucie. Praktycznie w ogóle nie miał w sobie owocu, a i koncentracja mogłaby być wyższa. Był jednak zgodny z charakterem odmiany, krystaliczny i ładnie kwaskowy. Bardzo dobre-.
Winnica Skarpa Dobrska to najgłośniejszy debiut tego roku. W przeciągu ostatnich kilku miesięcy mieliśmy już kilka razy okazję próbować butelek od tego zlokalizowanego nieopodal Kazimierza producent. Dlatego po nalaniu do kieliszka Winnica Skarpa Dobrska Aquilegia 2016 wiedzieliśmy, że mamy do czynienia z tą pozycją. Wszystko za sprawą bardzo charakterystycznych ziołowych nut, które są obecne w tym winie. W ustach dochodzi do głosu mocna, choć nieco zielona kwasowość zahaczające o nuty agrestowe. Wino jest lekkie i soczyste, ze ściskającym zęby finiszem. Bardzo dobre-.
Dopiero na degustacji Grand Prix Magazynu Wina mieliśmy możliwość zapoznać się szerzej z winami z Winnic Wzgórz Trzebnickich i Wam również szczerze polecamy to zrobić, bo po prostu są to jedne z najlepszych polskich win. Klasę potwierdził również Winnice Wzgórz Trzebnickich Riesling 2016, który zaimponował bardzo eleganckim, delikatnie maślanym nosem. W ustach z przyjemną mineralnością, choć sama owocowość mogłaby być nieco bardziej dojrzała. Bardzo dobre-.
Bardzo nas cieszy wysokie miejsce Winnica Hiki Riesling 2016, gdyż do kolejny producent z naszych rodzinnych stron, a co więcej mieliśmy okazję odwiedzić go jeszcze w 2015 i już wtedy byliśmy pod duży wrażeniem. W przypadku tej pozycji mimo wyraźnego cukru resztkowego, jest on świetnie zbalansowany przez intensywną kwasowość. Do tego pojawiają się akcenty kwiatowe, nieco oranżady i ziół. Wino jest przyjemnie gęste i fajnie rozpływa się po całym podniebieniu. Bardzo dobre-.
Jedną z największych winnic w Polsce jest Winnica Jaworek leżąca na Dolnym Śląsku, nieopodal Wrocławia i obejmująca swoim obszarem 18,5 hektarów. Winnica Jaworek Slinger 2016 jest przyjemnie morelowe, ale i maślane. Jednak po spróbowaniu, poza wybijającą się (choć w sumie przyjemną kwasowością) niewiele więcej w tym Rieslingu się dzieje. Ten spory kontrast pomiędzy ekspresyjnym nosem, a kostycznymi ustami sprawia, że nie jest to wino łatwe w odbiorze. Dobre+.
Winnica Wieliczka to kolejny z tych projektów, z którymi mieliśmy już okazję się zetknąć. Jest to pierwsza w Polsce winnica prowadzona biodynamicznie przez enolożkę Agnieszkę Rousseau. Winnica Wieliczka Riesling 2016 pachnie pokrzywą i zielonym jabłkiem. W ustach zielone, szparagowe, czy wręcz delikatnie szypułkowe. Chciałoby się, aby owocowość była nieco bardziej dojrzała, ale ten szczupły, kwaskowy styl również się broni. Dobre+.
Michał Pajdosz z Winnicy Jakubów nie był do końca zadowolony ze zbiorów swojego Rieslinga, dlatego większość winogron przeznaczył do produkcji wina musującego. Zabutelkował jedynie niewielką partię wina spokojnego z tej odmiany, która nie będzie dostępna w sprzedaży. Otrzymany z jego prywatnych zasobów Winnica Jakubów Riesling 2016 jest ziołowo-agrestowy, przyjemnie zrównoważony, choć również nieco płaski. Wino jest czyste, ale brakuje jakiegoś charakterystycznego elementu, który by nas bardziej zainteresował. Dobre+.
Spośród pozostałych win na wspomnienie zasługują jeszcze dwie pozycje – mineralny, solidnie kwaskowy, ale mało aromatyczny Winnica Modła Wrestling 2016 i grejpfrutowo-ziołowy Winnica Płochockich RG 2016.
Na sam koniec zostawiliśmy zaś prawdziwą niespodziankę – Winnica de Sas Parus Wino Słomkowe 2016. Jak wskazuje sama nazwa jest to Riesling wyprodukowany z podsuszanych gron. Pachnie orzechami i suszonym sianem. W ustach spodziewalibyśmy się nieco więcej cukru, bo choć obecna jest kwasowość, to nieco brakuje równowagi i balansu. Chciałoby się, aby producent pociągnął wino w bardziej słodką stronę. Ale przede wszystkim cieszymy się, że w Polsce powstają takie nietypowe, nieszablonowe wina. Dobre+.
A tak opisują degustację pozostali uczestnicy:
Zapraszamy również na krótkie video podsumowujące degustację: