Najciekawsze wina spróbowane podczas Taste Spain

Taste Spain to odbywająca się corocznie degustacja hiszpańskich win i produktów gastronomicznych (głównie sery i wędliny), która jest organizowana pod auspicjami Ambasady Hiszpanii w Polsce. Po kilkuletniej przerwie, tym razem udało mi się wpaść na to wydarzenie, które tym razem zlokalizowane było w ciekawych wnętrzach Muzeum Geologicznego na Mokotowie.
Jak pewnie wiecie, Hiszpania (czy nawet szerzej Półwysep Iberyjski) nie jest moim pierwszym wyborem jeśli chodzi o winiarstwo. Jednak próbując różnych win na przestrzeni ostatnich lat muszę przyznać, że zwłaszcza młodzi, ambitni producenci odeszli już od stereotypu mocnych, beczkowych win, z jakich słynęła Hiszpania. Pojawia się coraz więcej win świeżych, bazujących na owocowej soczystości, przyjemniejszych do picia niż te beczkowe potworki.






Również podczas Taste Spain znalazłem kilku producentów, których wina zmierzają właśnie w tym kierunku:
- Roqueta Origen (Terra Alta)
- Bodegas Toni Beneito (Valencia)
- El Lagar de Moha (Rueda)
- Vinyes dels Aspres (Empordà)
Roqueta Origen (Terra Alta)
Rodzina Roqueta swoje winiarskie początki datuje aż na koniec XII wieku. Dzisiaj to spora marka, która posiada kilka winiarni w różnych zakątkach Katalonii – Ramon Roqueta, Abadal Winery (apelacja Pla de Bages), Joan Sarda (Penedes) czy Lafou (Terra Alta). Ja skupiłem się na tej ostatniej, bo uważam, że powstające w ramach apelacji Terra Alta garnache to jedne z najciekawszych interpretacji tej odmiany w całej Hiszpanii. Niektóre ich wina znajdziecie na pólkach El Catadora.





Abadal Picapoll Pla de Bages 2023 (75 zł)
Zacznę jednak od czegoś innego, od wina z mało znanej, położonej w okolicach miasteczka Manresa apelacji Pla de Bages. Dodatkowo w kieliszku znalazła się lokalna odmiana picapoll, która mimo podobnej nazwy nie ma nic wspólnego ze znanym z Langwedocji szczepem picapoul. Wino dojrzewa na osadzie przez 3 miesiące w stalowych zbiornikach.

Ciekawe, bardzo kulinarne wino z wyraźnymi komponentami ziołowymi (suszone śródziemnomorskie zioła), do tego mamy tu nuty grejpfruta i cytrynowej skórki. W ustach całkiem nieźle zbudowane, lekko kremowe, ale w końcówce wychodzi przyjemna, znów grejpfrutowa goryczka. Dobre (87/100).
Lafou Els Amelers Terra Alta 2022 (89 zł)
Tu przechodzimy już do Terra Alta i do białej garnatxy. Patrząc na winifikację 90% wina fermentuje i dojrzewa na osadzie w stalowych kadziach przez cztery miesiące, a pozostała część ten sam czas spędza w 300-litrowych beczkach.

Wino jest bardziej aromatyczne, lekko kwiatowe i brzoskwiniowe, są też nuty jabłek, brzoskwiń. Na podniebieniu trochę bardziej stonowane, tu owoc jest schowany za sporym ciałem i wyraźnie mineralnym, nawet słonym kręgosłupem. Całkiem poważne, bardzo solidnie wykonane wino. Bardzo dobre- (89/100).
Lafou El Sender Terra Alta 2021 (89 zł)
Mamy tutaj miks czerwonych odmian garnatxa negra, syrah i morenillo. Wino dojrzewało przez sześć miesięcy w 300-litrowych beczkach.

Hedonistyczne, mocno owocowe nuty garnatxy (dojrzałe wiśni, lekko przesmażone truskawki i maliny) są tutaj uzupełnione o wyraźną pieprzność syrah. Mamy też trochę suszonego oregano i tymianku, wyraźną kwasowość i przyjemnie żywe, owocowe garbniki. Bardzo przyjemne, soczyste, energetyczne wino. Bardzo dobre (90/100).
Abadal Matis Crianza Pla de Bages 2021 (69,99 zł)
Wracamy do apelacji Pla de Bages tym razem na spotkanie mieszanki odmiany lokalnej (mando) oraz szczepów międzynarodowych (cabernet sauvignon i merlot). Tutaj dojrzewanie w beczkach jest dłuższe, trwa 12 miesięcy.

Czuć tutaj użycie dębu, bo mamy sporo nut dymnych, leśnych czy nawet wprost waniliowych. Jest też sporo pieprzności, wyraźne tony ziołowe i ciemne owoce. Nieźle skomponowane, świeże, choć w końcówce trochę z suche. Dobre+ (88/100).
Bodegas Toni Beneito (Valencia)
Przenosimy się dalej na południe, do regionu Valencia. Winiarnia Bodegas Toni Beneito położona jest w głębi lądu, na zboczach gór Sierra Mariola, a winnice rosną na wysokości ponad 800 m n.p.m. W związku z tym gorący śródziemnomorski klimat zderza się tutaj z wpływami kontynentalnymi, a dodatkowo wysoko położone winnice korzystają z dużych różnic temperatur między dniem, a nocą. Producent szuka importera.




Toni Beneito Tortosi Valencia 2023
Mamy tutaj odmianę bobal bianco, znaną też lokalnie właśnie pod nazwą tortosi. Co jednak ciekawe, nie jest ona genetycznie spokrewniona ze ciemnym szczepem bobal, który również jest popularny w regionie. Wino fermentuje i dojrzewa przez kilka miesięcy w stalowych zbiornikach.

Są tu przyjemne aromaty soczystych, świeżych jabłek, ale pojawia się też trochę słodszych gruszek, a nawet białych brzoskwiń. W ustach operuje w podobnym rejestrze, ma wyraźną kwasowość i długi, świeży finisz. Smaczne, soczyste, choć trochę jednowymiarowe wino. Dobre+ (88/100).
Toni Beneito Alma Sana 2023
Pozostajemy przy tej samej odmianie, ale tutaj moszcz przez 12 miesięcy był macerowany razem ze skórkami w dużej beczce.

Na pierwszy planie dominują często spotykane w przypadku win macerowanych aromaty pigwy i mirabelki, w oddali mający też trochę gruszek i brzoskwiń. W ustach lakierowe, z dobrym, lekko oleistym ciałem i mocną dawką tanin w końcówce. Trochę anonimowe, ale też wykonane precyzyjnie, bez żadnych offowych nut. Dobre (87/100).
Toni Beneito BBM Valencia 2023
Nazwa wina nakierowuje nas na użyte tutaj odmiany: bobal, bonicaire i monastrell. Całość dojrzewa przez 4 miesiące w 500-litrowych beczkach.

Jeśli kojarzycie odmiany bobal czy monastrell z win mocno zbudowanych, ciężkich, to tutaj mamy coś zupełnie innego – przyjemnie lekką, soczystą, pieprzną czerwień. W ustach dominuje wiśniowo-czereśniowy owoc, z dodatkiem nut ziemistych i ziołowych, dobrą kwasowością i żywymi garbnikami o średniej intensywności. Bardzo dobre- (89/100).
Toni Beneito Cabernet Sauvignon Valencia 2022
Ten cabernet dojrzewa przez 12 miesięcy w dużych, francuskich beczkach.

Zaskakująca interpretacja tej popularnej odmiany, podobnie jak poprzednie wino utrzymana w soczystym, owocowym stylu. Mamy tutaj mnóstwo świeżego, wręcz malinowo-truskawkowego owocu, szczyptę ziół oraz pieprzu, a także odrobinę ładnie drapiącego podniebienie garbnika. W ciemno nie do odgadnięcia, że jest to cabernet, szybciej obstawiałbym jakąś górską garnachę. Poza tym nie tylko zaskakujące, ale po prostu świetnie wykonane wino. Bardzo dobre+ (91/100).
El Lagar de Moha (Rueda)
Winiarnia El Lagar de Moha jest „dzieckiem” małżeństwa Ángeles i Alberto, które powstało w 2018 roku. Kupili oni wówczas stary budynek winiarni z XVIII wieku zlokalizowany w apelacji Rueda, leżącej na północy Hiszpanii i słynnej ze swoich białych win z odmiany verdejo. Ich uprawy są prowadzone organicznie. Producent poszukuje importera.



El Lagar de Moha Sapientia Sauvignon Blanc Rueda 2023
Owoce sauvignon blanc są zbierane wcześnie, na początku września, aby zachować ich soczystość i owocowość. Fermentacja ma miejsce na rdzennych drożdżach w stalowych zbiornikach, a butelkowanie odbywa się w marcu kolejnego roku po zbiorach.

Bardzo ładnie aromatyczne wino z nutami jabłek i brzoskwiń. Owocowość jest żywa, energetyczna, słoneczna. Za to w ustach obok owocu mamy też mocną kwasowość i długi, soczysty finisz. Nieprzerysowany sauvignon blanc – taki styl lubię. Bardzo dobre- (89/100).
El Lagar de Moha Tiempos Modernos Godello Rueda 2023
Odmiana godello nie jest popularna w Ruedzie. Zwykle kojarzy się ją z leżącymi dalej za zachód apelacjami regionu Galicja. Tutaj owoce są zbierane w dwóch partiach, częściowo we wrześniu, a częściowo w październiku, gdy są już bardzo dojrzałe. Podobnie jak przy sauvignon blanc, tu również dojrzewanie ma miejsce w stalowych zbiornikach.

Mocniej zbudowane od poprzednika, a za to mniej aromatyczne – jak to zwykle bywa w przypadku odmiany godello. Są tu delikatne nuty jabłek i gruszek, trochę aromatów kwiatowych i migdałowych. W ustach z dobrym ciężarem, umiarkowaną kwasowością i ładnie przyprawowym finiszem. Brakuje mu tylko trochę lepszej energii. Dobre (87/100).
El Lagar de Moha Nuestra Fauna Verdejo Rueda 2023
W końcu mamy verdejo, ale w ciekawej wersji, bo dojrzewające przez 15-18 miesięcy w glinianych amforach, a do butelek trafiające bez klarowania i bez filtracji.

Pięknie pachnące wino, z odurzającymi aromatami gruszek, kwiatów, żółtych śliwek i świeżych ziół. W ustach lekko kremowe, bardzo soczyste (choć znów z raczej umiarkowaną kwasowością). Do tego w długim, żywym finiszu wychodzą apetyczne tony brzoskwiniowe. Bardzo uwodzicielskie wino. Bardzo dobre+ (91/100).
El Lagar de Moha Antigona Tempranillo Castilla y León 2022
Jedyna czerwień w portfolio małżeństwa to czyste temparanillo. Cześć owoców jest schładzana, a potem przechodzą one macerację karboniczną, pozostałe zaś są normalnie wyciskane i fermentują w cementowych zbiornikach. Następnie obie partie są łączone i praktycznie od razu trafiają do butelek.

Lubię takie owocowe wersje tempranillo, gdzie owocowość odmiany nie jest przykryta beczkowym makijażem. Tutaj mamy sporo wiśni, przy czym zarówno kwaskowych jak i takich słodszych, lekko nalewkowych. Do tego w ustach dochodzi przyjemna pieprzność i trochę świeżych ziół, ale też solidne garbniki. Bardzo smakowite wino. Bardzo dobre- (89/100).
Vinyes dels Aspres (Empordà)
Empordà to katalońska apelacja leżącą na północy regionu, u podnóża Pirenejów, przy samej granicy z Francją. Tutejsze winnice korzystają z mieszania się ciepłych mas powietrza znad Morza Śródziemnego, z tymi chłodniejszymi znad gór. Istotną rolę odgrywa również północny wiatr, tramontana, który co prawda działa łagodząco na miejscowy klimat, ale jego mocne podmuchy potrafią również prowadzić do szkód w uprawach.
Co ciekawe, te dwa wina choć w starszych rocznikach są dostępne w Winnicy Lidla (i to obecnie w promocji).


Vinyes dels Aspres Blanc dels Aspres Empordà 2023
Mamy tutaj czystą białą garnachę, która fermentuje częściowo w 225-litrowych baryłkach, częściowo zaś w dużych beczkach. Następnie przez 6 miesięcy wino dojrzewa na osadzie.

Świetny przykład na to, jak niedocenianą odmianą jest garnacha blanca. Mamy tutaj wino o świetnej koncentracji, kremowej strukturze i oleistym ciele. Do tego jest ono zaskakująco soczyste, jabłkowo-gruszkowe, a wysoki alkohol (14,5%) bardzo ładnie wtopił się w strukturę. Na pewno ma spory potencjał dojrzewania. Bardzo dobre+ (91/100).
Vinyes dels Aspres Oriol dels Aspres Negre Empordà 2023
Oriol to czerwone wino bazujące na garnachy, z dodatkiem 31% merlota, 16% cariñeny i 11% tempranillo. Całość dojrzewa w stalowych zbiornikach.

Fantastycznie owocowe wino pełne miksu czerwonych (maliny) i ciemnych (wiśnie i śliwki) owoców. Do tego pojawia się trochę pieprzu, nut leśnych i ziół. Całość żywa, soczysta i mimo wysokiego alkoholu dość lekka w odbiorze. Bardzo dobre (90/100).