Na szybko – Gunderloch Riesling i Borgogno Barolo

Przed nami kolejny post z serii krótkich wpisów, w których chcemy przybliżyć Wam kilka spróbowanych ostatnimi czasy butelek.
Zaczynamy od Gunderloch Jean Baptiste Riesling Kabinett 2014 (zakupione w Berlinie, w sklepie Wine&Glass w cenie 10 eur). W czerwcu 2015 roku mieliśmy okazję pić tą samą etykietę z rocznika o rok starszego. Rocznik 2013 uchodzi w Niemczech za bardzo trudny, chłodny, dający wina z mocną, a czasem nawet agresywną kwasowością. Kolejny rok był już znacznie bardziej zrównoważony, ale też nie tak wielki jak 2015. Jest to wino od jednego z najlepszych producentów z Rheinhessen. Niestety w ubiegłym roku odszedł od nas Fritz Hasselbach, winemaker oraz właściciel winiarni Gunderloch (choć od 2013 roku stery przejął już jego syn Johannes). Tu w zapachu wino jest lekko miodowe z dodatkiem nut kwiatowych, wosku, syropu z cytryn. Do tego dostrzegamy również słodkie jabłka oraz śliwki mirabelki. W ustach bardziej surowe, z silnie zaznaczoną kwasowością. Mineralne, skaliste, z długim finiszem gdzie kwasowość jeszcze bardziej wybija się na wierzch wina. Świetna równowaga, dobra struktura, klasyczny przykład półsłodkiego Rieslinga. Bardzo dobre-.
Rocznik 2007 w apelacji Barolo był wyjątkowo gorący. Owoce z jednej strony skumulowały w sobie dużą zawartość cukru, ale z drugiej wiele z nich nie osiągnęło optymalnej dojrzałości fenolicznej. W efekcie powstały wina z wysokim poziomem alkoholu, ale przy tym często niezbalansowane, z przesmażonym owocem. W związku z tym, że rocznik nie jest polecany do dłuższego leżakowania, a właśnie na Barolo mieliśmy smaka po niedawnej degustacji w Winkolekcji otworzyliśmy Borgogno Barolo 2007. Cantina Borgogno to jedna z najstarszych posiadłości w regionie, która swoją historię wywodzi aż z XVIII wieku. Przez lata Giacomo Borgogno był jedną z ikon tradycyjnego stylu w Barolo. Niestety po przejęciu w 2008 roku przez rodzinę Farinettich (właścicieli również giganta z Serralungi – Fontanafreddy), klasa win wyraźnie się obniżyła, warto więc polować na starsze etykiety. Nasza butelka stanowi kupaż owoców z winnic w gminie Barolo: Liste, Cannubi, Cannubi San Lorenzo, Fossati oraz San Pietro delle Viole. Po 12 dniowej fermentacji, przez 20 dni podlegało dalszej maceracji, a następnie niemal 4 lata dojrzewało w dużych beczkach (botti) ze slawońskiego dębu