Lidl – trzy biele na początek wiosny

Udostępnij ten post

Zupełnym przypadkiem i bez żadnej koordynacji zrobiliśmy z Robertem dwa Lidlowe odcinki. Gdy on testował czerwienie z Lidla, ja nabyłem tam białe wina. A więc po poniedziałkowym odcinku, Lidl – trzy czerwienie na koniec zimy, zapraszam na przegląd nowych bieli, które pojawiły się na półkach niemieckiego dyskontu. Zdegustujemy dwie pozycje z Włoch oraz jedną, aromatyczną z Portugalii. 

Duca to mocno już zakorzeniona marka Lidla, która stara się być trochę lepszą niż jego inne z półwyspu apenińskiego. Zaczynali od Toskanii, a potem pojawiła się też Apulia i inne regiony. Mamy tu sangiovese winifikowane na biało. Jeszcze niedawno byłby to niezły dziwoląg, ale od jakiś kilku lat takie wina, szczególnie w tańszym segmencie wkraczają mocniej na rynek. Dlaczego? Czerwieni spod znaku Toscana IGT mamy zatrzęsienie, a toskańskie biele z trebbiano uznajmy ogólnie za dosyć średnie. Czemu więc nie wziąć rynku „pod włos” i nie zaserwować czegoś ekscentrycznego, chwytliwego, ale również smaczniejszego niż klasyczne toskańskie biele?

Ładny, czyściutki, cytrynowy, średnio intensywny kolor. W nosie mamy dojrzałe cytryny, jabłka, migdały i trochę kopru włoskiego. Podniebienie atakuje całkiem sprężysty, ale zbyt „wystający” wysoki kwas. Wino ma całkiem pełne ciało. Czujemy trochę zbitych jabłek i gruszek, do tego dochodzi jakaś metaliczna mineralność i lekko matowa faktura oraz średniej długości, szczypiący finisz. Całkiem świeże, jednak kwasowość mogłaby być trochę bardziej ułożona. Nie jestem fanem takich bieli, jednak to ciągle przyzwoita butelka poniżej 30 PLN. 84/100

To już kolejny rocznik tego Soave Classico od całkiem porządnego producenta. Opisywaliśmy rocznik 2022 przy okazji sezonu szparagowego – Nowe Soave z Lidla. To było naprawę  dobre wino i w zaskakująco uczciwej cenie jak za tę apelację. A jak wypadło w 2023 roczniku?

Jasno cytrynowy, bardzo ładny kolor. Zapach jest całkiem mocny, z intensywną nutą jabłek, gruszek, brzoskwiń i migdałów. Przyjemnie pełny i zrównoważony. Kwasowość jest wysoka, świeża i w punkcie. Mamy dojrzałe chrupkie jabłka (ligole), chrupka gruszka, dojrzałe cytryny i morele, a także mineralną, długą końcówkę. Bardzo udane, o świetnej pijalności i w znakomitej cenie. Polecam! 88/100

Wino od dużego portugalskiego brandu, pochodzące z okolic Lizbony. Skala produkcji to 900 000 butelek. Wino zrobione jest w 100% ze szczepu moscatel de setubal – będzie więc aromatycznie i muszkatowo. W zeszłym roku było w Biedronce i to aż o 10 PLN taniej! 

Jaśniutko cytrynowe, błyszczące, efektowne. Nos jest bardzo aromatyczny – silny zapach winogron podbijają akcenty przyprawowe, gałka muszkatołowa i goździki.  Mamy też jabłka i aromaty białych kwiatów (lilie). Kwasowość jest średnia, ale wino jest całkiem świeże. Pojawia się całkiem sporo owocu – jabłka, cytryny, białe grejpfruty, pomarańcza. Jest też trochę przypraw. Wino jest trochę wodniste o lekkim ciele, ze średniej długości końcówką. Miłe i przyjemne, ale pozostawia nas trochę z pytaniem, dlaczego nie jest ciut więcej i ciut lepiej. Ale i tak daje swobodnie radę. 85/100

Trzy butelki, trzy różne style i jeden zwycięzca. Ja biegnę właśnie po Soave bo to jest z jednej strony bardzo dobre wino a z drugiej price killer.

Do następnego!

W.