Lidl – recenzja win z Półwyspu Iberyjskiego

Udostępnij ten post

Wraz z początkiem września Lidl wprowadził na swoje półki nową selekcję win z Półwyspu Iberyjskiego. Wróć! Oferta jest dostępna już od końcówki sierpnia, sami zdążyliśmy opisać cztery wina w niej dostępne. Teraz możemy przybliżyć pozostałe pozycje, gdyż z delikatnym poślizgiem dyskont zorganizował oficjalną prezentację dla branży winiarskiej. Trudno nie zgodzić się z pojawiającymi się opiniami, że wina nam pokazane lepiej sprawdziłyby się jeszcze miesiąc temu, gdy na fali upałów białe butelki (które tym razem dominują) miałyby większe pole do popisu. Tym niemniej nawet teraz kilka win (oznaczonych na czerwono) chcemy Wam polecić.


Musujące, białe i różowe:

Espumoso de Moscatel Velada (13,99 zł) – wino dla fanów słodkich bąbelków. Coś w stylu tak przez nas lubianego Moscato d’Asti, jednak mniej odświeżające i aromatyczne. W nosie mamy co prawda gruszki, a nawet tropikalne owoce, ale usta już zdominowane przez cukier. Średnie+.

Cava Brut Selección Especial Marqués de Monistrol (14,99 zł) – poprawna butelka, jednak bez czegoś, co by nas w niej porwało. Przyjemne, gęste bąble, trochę owoców, ale i przypalonego tosta, a nawet orzechów. To kolejna z butelek, którą dyskont podkrada innemu importerowi. Biorąc pod uwagę cenę, warto spróbować. Dobre. 

IMG_5508Nobre Colheita Alvarinho Vinho Verde 2014 (17,99 zł) – potwierdzamy naszą wcześniejszą ocenę.

Albariño Salenval 2014 (17,99 zł) – ciekawa możliwość porównania w tej samej cenie tego samego szczepu, ale w hiszpańskiej wersji. Poważniejsze i mające więcej ciała od poprzednika. Jednak wydało nam się lekko sztuczne i mniej ciekawe od Portugalczyka. Średnie.

Ribeiro Coto de Ibedo 2014 (14,99 zł) – co prawda ma w sobie trochę jabłek i ziół, ale usta są bardzo płytkie i rozwodnione. Lepiej dopłacić trochę do powyższego Vinho Verde. Średnie-.

Macabeo Attiya 2014 (29,99 zł) – najdroższe z białych win, ale niestety cena nie przełożyła się na jakość. Nos jest mało rozbudowany, delikatnie cytrynowy. Usta o niskiej kwasowości, bez większej ekspresji. Średnie-.

Verdejo Nava Norte 2014 (13,99 zł) – niewiele ciekawego można o tym winie powiedzieć. Jest delikatnie owocowe, ma trochę kwasowości, ale całość przemyka bez echa. Średnie.

IMG_5519Verdejo Garayes 2014 (14,99 zł) – niby to tylko złotówka więcej, ale wkraczamy w zupełnie inne rejony. Tutaj w nosie mamy jabłka, gruszki, a nawet trochę kwiatów. Co prawda ponownie usta rozczarowują, ale w finiszu pojawia się przyjemna goryczka. Średnie+.

Verdejo Viña Mayor 2014 (19,99 zł) – tutaj już tych dodatkowych pięciu złotych byśmy nie dopłacali. Co prawda wino jest odrobinę poważniejsze, ma więcej ciała, czujemy gruszki, cytryny i zioła, ale różnica w jakości nie jest znacząca w stosunku do poprzednika. Średnie+.

Viura Chardonnay Agoston 2014 (14,99 zł) – nie dajcie się przyciągnąć ciekawej etykiecie. Wino jest landrynkowe, chemiczne. Nie warto.

Chardonnay Pyrene 2014 (16,99 zł) – znana etykieta, która pojawiła się w Lidlu również rok temu. Wino dla każdego. Są owoce, niezbyt wyrazista kwasowość, nie za dużo ciała. Nie zmęczy, ale i nie zachwyci. Średnie.

Chardonnay Mezquiriz 2014 (12,99 zł) – mało ciała, jakby lekko kwiatowe, ale aromat jest wątły. Neutralne. Średnie-.

Chardonnay Fortius 2014 (17,99 zł) – ostatnie z zaprezentowanych Chardonnay, ale choć najdroższe wcale nie najlepsze. Lekko utelnione, z akcentami przejrzałych owoców, ziół, gorzkawe. Średnie.

Garnacha Attiya 2014 (19,99 zł) – to jest to! Przyjemne różowe wino o truskawkowo-poziomkowej owocowości, mające całkiem sporo ciała i przyjemną goryczkę w finiszu. Gdyby za oknem wciąż był upał, polecalibyśmy na taras, ale i do lekkiego jedzenia powinno się sprawdzić. Dobre.


IMG_5520Czerwone:

Dão Reserva Torre de Ferro 2013 (12,99 zł) – przegląd czerwieni rozpoczynamy od Portugalii. Ta butelka w nosie jest lekko zielona, w tle mamy wiśnie i czereśnie. W ustach niska koncentracja, lekka pieprzność i delikatne taniny. Nam smakowało. Dobre.

Tempranillo Sinfo Tinto Roble 2013 (17,99 zł) – wino zdominowane przez taniny. Opadłe z drzew, butwiejące licie i przejrzałe owoce próbują się bezskutecznie przebić przez tą suchą barierę. Średnie.

IMG_5522Garnacha Selección Especial Aragonia 2011 (49,99 zł) – najdroższe, ale i uczciwie najlepsze wino z tej oferty. Bardzo gęste, bogate, z nutami dojrzałych wiśni i śliwek, lekko lakierowe i powidłowe. Wtopiona beczka i nienachalne taniny. Nie ma tu co prawda finezji i drugiego dna, ale fanom potężnych win powinno się spodobać. Dobre+.

Terra Alta Crianza Vespral 2012 (12,99 zł) – sporo owocu (wiśnie) z dodatkiem nut warzywnych oraz liści porzeczki. W ustach na początku zbyt soczkowe, a dla odmiany później zbyt taniczne. Średnie+.

Ribera del Duero Hachón Selección Especial 2012 (24,99 zł) – podsmażane śliwki z dodatkiem czekolady. Do tego gęste, ale nie przesuszone taniny. Udana butelka. Dobre.

Ribera del Duero Reserva Hachón Selección Especial (24,99 zł) – w porównaniu do swojego brata bardziej waniliowa i budyniowa. Owoc jest już podwiędły, a całość bardziej męcząca. Średnie.

Rioja Crianza 5 Oros 2012 (22,99 zł) – odsyłamy do naszej recenzji.

Rioja Reserva Glorioso 2010 (29,99 zł) – „wino środka”. Jest odrobina słodkiego owocu, trochę tanin i niska kwasowość. Średnie.

IMG_5524Navarra Reserva Mezquiriz 2010 (13,99 zł) – w smaku buraczki i warzywa. Bardziej soczek, niż wino.

La Mancha Reserva Libertario 2009 (11,99 zł) – proste, codzienne wino. Z niezbyt wychylającą się owocowością, sporymi taninami. Raczej do jedzenie, bo solo zbyt suche. Średnie+.

Cariñena Edicion Especial Monte Plogar 2008 (24,99 zł) – kolejne z win, które poza suchymi taninami nie oferują nam nic ciekawego. Średnie-.


Trudno jest porównywać wina z Francji i Iberii. Jednak oferta z Półwyspu Iberyjskiego znacząco odstaje od tego, co zwykle można było oczekiwać od typowej selekcji win z Francji. Nawet najlepsze butelki są zaledwie na poziomie średniej z tamtych ofert. Co prawda cenowo mieszczą się w granicach 30 złotych, jednak warto się zastanowić, czy poszukiwanie niższych poziomów cenowych, na których Lidl chce konkurować z Biedronką nie sprawia, że dyskont traci swój największy atut – większą rozpiętość cenową i jakościową.

O powyższych winach możecie również poczytać u:

Winicjatywy

Winiacza (biel i róż) oraz czerwień

Zdegustowanego

Powinowatych

Królestwa garów

O winach i podróżach. Subiektywnie