Kremstal i Erste Lagen ÖTW

Udostępnij ten post

Czas na kolejny odcinek naszej epopei na temat win od producentów ze stowarzyszenia Traditionsweingüter Österreich (ÖTW), które spróbowaliśmy podczas wrześniowej degustacji w Austrii. Co prawda powoli zbliżamy się do końca (opisaliśmy już wina z Wiednia, Carnuntum, Wagram i Traisental), ale też najlepsze jeszcze przed nami.


Kremstal

Nazwa regionu, który jest bohaterem dzisiejszego posta, pochodzi od rzeczki Krems i miasta, które przycupnęło w miejscu, gdzie wpada ona do Dunaju – Krems an der Donau. Winnice zlokalizowane są na obu brzegach rzeki, na prawym sięgając aż do przepięknego opactwa Stift Göttweig, które wznosi się majestatycznie na południu, stanowiąc najbardziej charakterystyczny punkt okolicy. Jeśli chodzi o lewy brzeg Dunaju, to winnice znajdziemy zaraz za zabudowaniami Krems i połączonego z nim miasteczka Stein (wartego poznania ze względu na niewielką, ale piękną starówkę), gdzie położone są na tarasach będących w zasadzie przedłużeniem Wachau i masywnych lessowych tarasach wokół leżących kilka kilometrów na wschód od Krems Rohrendorfu i Gedersdorfu. Kilka ciekawych parceli położonych jest również nieco bardziej na północ, w dolinie rzeki Krems, nieopodal ruin zamku Senftenberg.

To spore rozproszenie sprawia, że w regionie znajdziemy rożne rodzaje gleby i wiele mikroklimatów. Stąd i styl produkowanych win nie jest jednolity. Znajdziemy tu zarówno masywne butelki z lessów przywodzące na myśl Wagram, czy pozycje mocniej kwaskowe, strzeliste ze skalistych parceli – w stylu Wachau czy Kamptal (choć gwoli prawdy zazwyczaj nie osiągające poziomu wspomnianej pary).

Rocznik, z którego pochodziły zaprezentowane wina, był pod wieloma aspektami ekstremalny. Rozpoczął się od wyjątkowo mroźnego stycznia (najzimniejszego od 30 lat), ale znów marzec był najcieplejszy od czasu, kiedy prowadzone są pomiary. W związku z tym winorośle zaczęły szybko wypuszczać pąki, ale na szczęście kilka przymrozków w kwietniu i maju nie dotknęło w znaczący sposób winnic. Za to od czerwca nadeszła fala upałów, która trwała do sierpnia. Równocześnie praktycznie nie padało, więc w wielu miejscach nastała susza, a krzewy dotknął stres wodny. Sytuację uratował chłodny i wilgotny wrzesień, choć i tak zbiory zwykle odbyły się 2-3 tygodnie wcześniej niż zwykle.


Poniżej zaprezentujemy Wam dwanaście najlepszych win regionu, a pozostałe pozycje znajdziecie na końcu posta.

Weingut Proidl Ehrenfels Riesling 1ÖTW 2017 

Najlepszym winem okazała się pozycja ze stromej parceli (nachylenie dochodzi do 35°) położonej pod wspomnianym zamkiem Senftenberg, pochodząca od rodziny Priodl, która winiarstwem zajmuje się od XVIII wieku. Ehrenfels charakteryzuje się ciepłym, suchem mikroklimatem, a pod cienką warstwą humusu znajdziemy tam twardą skałą, miejscami z domieszką wapieni. Ten Riesling jest intensywnie, mocno kwaskowy, z potężnym, cytrynowym finiszem. Super odświeżające z przyjemnym, kamiennym twistem. Świetnie skomponowane, na razie jeszcze dość zamknięte, gra na tej swojej mineralno-kwasowej nucie, ale ma przed sobą co najmniej kilkunastoletni okres dojrzewania. Znakomite- (92/100).


Weingut Proidl Ehrenfels Grüner Veltliner 1ÖTW 2017 

Nie może dziwić, że również Veltliner z tego siedliska i od tego samego producenta zyskał u nas wysoką notę. Znajdziemy tu elegancki, subtelny, nienachalny, ale bardzo ładny aromat jabłek i cytryn podszytych ziołami. Czuć tu siłę, skupienie, ale przy tym wino zdaje się jedynie delikatnie szeptać. Usta słodkawe, ale już po chwili nadchodzi kamienna kwasowość. Wydaje się, że brakuje mu jakiejś mocniejszej struktury, ale to wino gra na półcieniach i delikatnych subtelnościach. Bardzo dobre+ (91/100).


Weingut Petra Unger Gaisberg Riesling 1ÖTW 2017 

Pewną niedogodnością klasyfikacji opartej na wyodrębnieniu poszczególnych cru jest fakt, że tę samą nazwę może posiadać kilka z nich. Tak jest w tym przypadku, bowiem nie dość, że w sąsiednim regionie Kamptal znajdziemy siedlisko Gaisberg (notabene nawet słynniejsze od opisywanego tutaj), to nawet w samym Kremstal mamy dwie tak nazwane parcele – jedną na lewym brzegu Dunaju, przy granicy z Wachau, druga na brzegu prawym, nieopodal miasteczka Angern. Tu mamy do czynienia z pozycją z lewego brzegu, gdzie winorośle rosną na starych tarasach. Na skalistej glebie zbudowanej w oparciu o gnejs, amfibolit, jedynie z niewielką warstwą lessu, który znajdziemy głównie na wschodniej części winnicy. Petra Unger to energiczna, młoda producentka, posiadająca zaledwie 11 hektarów upraw, ale produkująca z nich wina zdecydowanie wymagające poznania. W tym przypadku nos jest dość masywny, mocny, lekko maślany. Również na podniebieniu czuć sporo ciężaru  i delikatną słodycz. Jednak za sprawa cytrynowej kwasowości nie ma się wrażenia ciężkości. Finisz długi, intensywny, słonawy. Bardzo dobre+ (91/100).


Weingut Nigl Hochäcker Riesling Privat 1ÖTW 2017 

Martin Nigl to dla nas jeden z najlepszych producentów nie tylko Kremstal, ale w ogóle całego ÖTW (tu znajdziecie relację z wizyty u niego w winiarni). Jednak tym razem z dużym zaskoczeniem przyjęliśmy fakt, że tak wysoką ocenę zyskało wino wcześniej przez nas niedoceniane. Parcela Hochäcker leży bowiem jeszcze wyżej od bardziej docenianego siedliska Pellingen. Tutejsze pokłady lessu zostały niemal w całości wypłukane na położone niżej tereny, bliżej rzeki Krems, pozostawiając niemal całkowicie odsłoniętą krystaliczną skałę. W warstwie aromatycznej wino jest w tym momencie zamknięte i schowane. Trochę więcej dzieje się w ustach, gdzie pojawiają się nuty kwaskowych cytryn i jabłkowy smaczek w finiszu. Potencjał jest naprawdę duży, bo stalowa struktura jest pierwszorzędna, ale zdecydowanie potrzebuje czasu. Bardzo dobre+ (91/100).


Weingut Geyerhof Kirchensteig Riesling 1ÖTW 2017 

Posiadłość Geyerhof od XVI wieku znajduje się w rękach rodziny Maier. Do XIX wieku żyła ona głównie z rolnictwa i prowadzenia cegielni, nim postanowiła zając się winiarstwem. Dziś Maierowie posiadają ponad 20 hektarów winorośli, które od 1998 roku są prowadzone organicznie. Parcela Kichensteig to najstarsza winnica w miasteczku Oberfucha, o południowej ekspozycji i ponownie bardzo cienkiej wierzchniej warstwie, pod którą znajdziemy skalistą glebę zbudowaną głównie w oparciu o fragmenty granulitu. Ten Riesling ma ciekawy nos, pełen akcentów dymnych, mineralnych, ale i delikatnie wędzonych. Zupełnie inny jest za to na podniebieniu, pokazując maślano-woskowe oblicze. Koncentracja jest spora, ale na kwasowość narzekać nie można, więc końcowy balans jest świetny. Młode, trochę sprzeczne w sobie, ale ma potencjał, aby ładnie się poukładać. Bardzo dobre+ (91/100).


Weingut Salmon Undhof Kögl Riesling 1ÖTW 2017 

Kolejnym winem jest pozycja od producenta, którego odbieramy niezwykle skrajnie. Choć Salmon Undhof to jeden z bardziej znanych producentów w Kremstal (a obok 30 hektarów w regionie posiada również winnice w Australii), to wina te albo nam bardzo smakują, albo przechodzimy obok nich mówiąc oględnie obojętnie. Tym razem mamy ten pierwszy przypadek. Może to sprawa odpowiedniego siedliska? Kögl to kolejna z tarasowych winnic leżących na lewym brzegu Dunaju, które są przedłużeniem Wachau. Gleba to ponownie niemal lita skała, jedynie w górnych częściach z cienką warstwą piasku. Wino jest chłodne, dymne, ale i delikatnie woskowe. W ustach potężnie kwaskowe, szczupłe, strzeliste i mocno mineralne. Praktycznie bez owocu, ale ta skalista nuta jest na tyle interesująca, że nie czujemy, aby ten Riesling był niepełny. Bardzo dobre+ (91/100).


Weingut Nigl Pellingen Grüner Veltliner Privat 1ÖTW 2017 

Wracamy do Martina Nigla i jego fantastycznych win. Tym razem sięgamy po wspomnianą już parcelę Pellingen, skąd pochodzi ten Grüner Veltliner. To tarasowa winnica, która w wyższych partiach zbocza przechodzi w siedlisko Hochäcker, przy czym Veltliner zajmuje najniższe partie, gdzie znajduje się więcej żwiru i iłu. Nieco oranżadowe, z dodatkiem minerałów, soku z cytryn i jabłek. Zapach nieco oranżadowy, ale mamy też sporo nut mieralnych, soku z cytryny, jabłek. Bardzo eleganckie, ze imponującą dawką tego cytryno-papierówkowego poblasku. Świetne, choć bardzo młode. Jego struktura i mocna kwasowowość sprawiają, że wino ma olbrzymi potencjał. Bardzo dobre+ (91/100).


Weingut Stift Göttweig Pfaffenberg Riesling 1ÖTW 2017 

Nie powinno dziwić, że opactwo benedyktyńskie Stift Göttweig posiada również swoją winiarnię. Przecież w średniowieczu to właśnie zajmujący się winiarstwem mnisi podłożyli fundamenty pod rozwój nowoczesnego winiarstwa. W Stift Göttweig pierwsze wzmianki o uprawianych winnicach sięgają 1083 roku, a dzisiaj zajmują one 26 hektarów dedykowanych w zdecydowanej większości białym odmianom winorośli (94%). Parcela Pfaffenberg leży na lewym brzegu Dunaju i jest pierwszym siedliskiem Kremstal, leżącym tuż przy granicy z Wachau, zbudowanym w oparciu o mocą, twardą skałę. To Riesling w mineralnym, surowym, kamiennym stylu. Prawie bez owoców, oparty na kwasowości i krystalicznej czystości. Napięty i bardzo żywy. Bardzo dobre+ (91/100).


Weingut Proidl Pfeninberg Riesling 1ÖTW 2017 

Ponownie wracamy do win od rodziny Proidl, a więc przenosimy się w okolice Senftenbergu. Parcela Pfeninberg jest jedną z cieplejszych w miasteczku. Znajduje się na zboczu sięgającym 300 m.n.p.m., gdzie najniższa część, znajdująca się w rzecznej dolinie pokryta jest żwirami, a wyżej znajdziemy więcej gnejsów, łupków i amfibolitów. Aromat w tym momencie jest dość schowany, mało wyraźny. W ustach cytrynowe, przyjemnie soczyste, bardzo mocno mineralne. Świetnie ożywcze i mocno orzeźwiające. Ciągnąca się w długim finiszu kwasowość wydaje się zrywać szkliwo. Bardzo dobre+ (91/100).


Weingut Malat Silberbichl Riesling 1ÖTW 2017

Tu mamy do czynienia z kolejnym znanym nam winiarzem, gdyż butelki od Michaela Malata próbowaliśmy wielokrotnie przy okazji różnych degustacji w Austrii i we Włoszech. Tym razem spodobała się nam Riesling z siedliska o nietypowej północno-wchodniej ekspozycji, uformowanej na tarasie, który zbudował przepływający tędy przed wiekami Dunaj. Stąd znajdziemy tu dużo żwirów, ale i sporo lessu, zaś nazwa winnicy nawiązuje do brył srebrzystej miki znajdowanej na tej parceli. Wino jest mocne, soczyste, bardzo cytrynowe. Do tego pojawiają się nuty papierówek, potężna kwasowość i energiczny, żywy i długi finisz. Fajnie radosne i pijalne. Bardzo dobre+ (91/100).


Weingut Stift Göttweig Silberbichl Riesling 1ÖTW 2017

Również drugie wino z tej winnicy zostało przez nas wysoko ocenione, co tylko potwierdza jej potencjał. Choć usta nie zapowiadają wielkich wrażeń, bo są schowane, skryte, jeszcze zamglone. Za to już na podniebieniu nadrabia mocną kwasowością i stalową strukturą. Jeśli chodzi o ekspresję jest oszczędne, ale nie można odmówić mu klasy. Bardzo dobre+ (91/100).


Weingut Türk Thurnerberg Grüner Veltliner 1ÖTW 2017

Rodzina Türk nabyła zarządzaną do dziś posiadłość w 1836 roku. Dzisiaj Franz Türk skupia się głównie na produkcji Grüner Veltlinerów, które odpowiadają za 75% produkcji. Choć parcela Thurnerberg wznosi się na 100 metrów ponad poziomem obecnego nurtu Dunaju, to historycznie zbudowała ją ta rzeka, która przepływała tutaj w minionych erach. Pamiętam, że to wino było próbowane po serii stosunkowo słabych butelek, gdy zacząłem już wątpić w potencjał Veltlinerów z Kremstal. Zapach jest ładny, delikatnie oranżadowy, jeszcze niepoukładany, ale w gruncie rzeczy przyjemny. Usta ładnie żywe, cytrynowe i kwaskowe. Z dobrą strukturą, i długim, eleganckim finiszem. Nie ma tu ciężkości, czy pewnego ospania, które czasem zdarza się butelkom z Kremstal. Bardzo dobre+ (91/100).


Spośród wszystkich regionów, z których producenci należą do ÖTW, najtrudniej nam przekonać się do win z Kremstal. Znajdziemy tu kilku naprawdę świetnych producentów, ale znajdzie się tu równie sporo butelek przeciętnych. Gdy myślimy o Kamptal, to praktycznie każdego producenta można polecać w ciemno, tutaj trzeba być bardziej selektywnym. Mamy nadzieję, że ten przegląd ułatwi Wam zadanie.

Tu znajdziecie oceny pozostałych win:

Parcela Odmiana Producent Ocena
Frechau Grüner Veltliner Weingut Türk
Stratzing
90
Goldberg Riesling Weingut Geyerhof
Oberfucha
90
Hochäcker Riesling Weingut Fam. Proidl
Senftenberg
90
Kögl Riesling Weingut Salomon Undhof
Krems
90
Pfaffenberg Riesling Weingut Salomon Undhof
Krems
90
Pfaffenberg Riesling Weingut Rainer Wess
Krems
90
Steinbühel Riesling Weingut Malat
Palt
90
Steingraben Riesling Weingut Mantlerhof
Gedersdorf
90
Wachtberg Riesling Weingut Türk
Stratzing
90
Frechau Grüner Veltliner Weingut Schmid
Stratzing
89
Gebling Riesling Weingut Hermann Moser
Rohrendorf
89
Gebling Riesling Weingut Thiery-Weber
Rohrendorf
89
Gottschelle Grüner Veltliner Weingut Petra Unger
Furth
89
Vordernberg Grüner Veltliner Weingut Walter Buchegger
Droß
89
Gebling Grüner Veltliner Weingut Schmid
Stratzing
88
Gebling Grüner Veltliner Weingut Hermann Moser
Rohrendorf
88
Gebling Grüner Veltliner Weingut Thiery-Weber
Rohrendorf
88
Gottschelle Grüner Veltliner Weingut Malat
Palt
88
Gottschelle Grüner Veltliner Weingut Stift Göttweig
Furth
88
Grillenparz Riesling Weingut
Stadt Krems
88
Kögl Riesling Weingut Rainer Wess
Krems
88
Lindberg Grüner Veltliner Weingut Salomon Undhof
Krems
88
Oberfeld Grüner Veltliner Weingut Petra Unger
Furth
88
Pellingen Grüner Veltliner Weingut Fam. Proidl
Senftenberg
88
Spiegel Grüner Veltliner Weingut Mantlerhof
Gedersdorf
88
Steinleithn Grüner Veltliner Weingut Geyerhof
Oberfucha
88
Sunogeln Riesling Weingut Schmid
Stratzing
88
Vordernberg Riesling Weingut Walter Buchegger
Droß
88
Wachtberg Grüner Veltliner Weingut Salomon Undhof
Krems
88
Wachtberg Grüner Veltliner Weingut
Stadt Krems
88
Breiter Rain Grüner Veltliner Weingut Sepp Moser
Rohrendorf
87
Gaisberg Grüner Veltliner Weingut Geyerhof
Oberfucha
87
Gebling Grüner Veltliner Weingut Hermann Moser
Rohrendorf
87
Gebling Grüner Veltliner Weingut Hermann Moser
Rohrendorf
87
Gebling Grüner Veltliner Weingut Sepp Moser
Rohrendorf
87
Gebling Riesling Weingut Sepp Moser
Rohrendorf
87
Moosburgerin Grüner Veltliner Weingut Walter Buchegger
Droß
87
Mosburgerin Grüner Veltliner Weingut Mantlerhof
Gedersdorf
87
Pfaffenberg Grüner Veltliner Weingut Rainer Wess
Krems
87
Schnabel Grüner Veltliner Weingut Sepp Moser
Rohrendorf
87
Wieland Riesling Weingut Mantlerhof
Gedersdorf
87