Grillowa majówka – Dorada ze szparagami i alzacki sylvaner

Udostępnij ten post

Grillowy weekend jest na dobre już rozkręcony! Do tego mamy szparagowy sezon. Dziś więc odświeżamy stary (ale jakże jary) przepis na grillowane filety dorady ze szparagami! Danie parujemy ze świeżym sylvanerem z Alzacji. Zacznijmy jednak od wina.

Sylvaner

Sylvaner pochodzi z Niemiec (tam znany jako silvaner) i dziś najbardziej kojarzony jest z Frankonią. Zwracajcie uwagę na charakterystyczne płaskie, owalne butelki, która są typowe dla tego regionu. Wina są pełne, raczej, zielonych owoców, wytrawne, kwaskowe z lekkim dodatkiem nut ziemistych. Z uwagi właśnie na swoją charakterystykę świetnie pasuje dań ze szparagami i rybami. Takie połączenie właśnie zaproponujemy.

W Alzacji szczep ten był już mocno zapomniany (nie należy do 4 szlachetnych odmian tego regionu), ale przypomniał się zacnie w XXI wieku. Nie było zainteresowania nowymi nasadzeniami sylvanera w Alzacji, więc większość win jest produkowana z gron ze starych krzewów rosnących na bardzo dobrych działkach.  Daje to szansę na wyższą jakość, nawet tańszych butelek.

Zdegustowane wino

Wolfberger to bardzo duża, zrzeszająca 450 winogrodników kooperatywa. W sumie grona są zbierane z 13 000 działek obejmujących 1200 ha. Winnice znajdują od północy do południa apelacji – czyli 90 km wzdłuż pasma Wogezów. Spółdzielnia ma duże portfolio win. Od podstawowej linii (z której będziemy degustować butelkę) po 15 Grand Crus i Cremanty. Dzisiejsze wino kupiłem w Leclercu i tam też dostaniecie jeszcze kilka innych etykiet Wolfbergera.

Sylvaner Vin d’Alsace AOC 2021, Wolfberger (Leclerc 38 PLN)

Super błyszczący cytrynowy kolor. Klasyczny. Zapach lekko woskowy z nutami siana. Jest jabłkowo-cytrynowy owoc z przebijającymi się nutami brzoskwini. Usta super kwaskowe – od razu czujemy cytryny, limonki i zielone jabłka. Dochodzą też nuty pomelo i białego grejpfruta. Świeże, ożywcze, dobre. Średniej (+) długości finisz. Dobrze zrobione i daje dużo przyjemności! 87/100 pkt.

Dorada z grilla ze szparagami

Zielone szparagi łamiemy mniej więcej w 1/3 długości. Samo warzywo podpowie nam gdzie kończy się jego zdrewniała część. Doradę filetujemy i doprawiamy solą i pieprzem. Grillujemy najpierw szparagi a potem rybę. Doradę warto chwilkę dłużej potrzymać od strony skóry i przewrócić tylko na sekundy z drugiej strony. W międzyczasie przygotowujemy sos. W oliwie z oliwek extra vergine przesmażamy na małym ogniu plasterki czosnku i skórkę otartą  z cytryny. Dodajemy drobno posiekaną natkę z pietruszki i sok z cytryny. Układamy doradę na szparagach i polewamy sosem. Możemy podać z młodym ziemniakiem, grillowaną dymką czy cukinią. Wybór należy do Was.

Pairing

Świetna para – wino kwasowo spina danie i swoim dosyć skupionym smakiem bardzo dobrze łączy się z rybą, czosnkiem, cytryną i szparagami. Dla mnie znakomity pairing!

W