Degustacja nowego rocznika 1ÖTW – Carnuntum

Udostępnij ten post

Kolejne wina, które trafiają na naszego bloga przy okazji relacji z degustacji najnowszego rocznika Erste Lagen ÖTW – Österreichischen Traditionsweingüter są pozycje z Carnuntum. Na początek musimy jednak dokonać małego zastrzeżenia. Oficjalnie nie sformalizowano tu jeszcze procesu wyodrębnienia najlepszych winnic, wciąż trwają badania i selekcja w tym zakresie.

Na degustacji zaprezentowano 56 białych i czerwonych win z pojedynczych siedlisk, tych mniej lub bardziej znanych. W porównaniu do niedawno opisywanych pozycji z Wiednia, tutaj rozstrzał jakościowy był zdecydowanie większy. Widać, że miejscowi producenci potrzebują jeszcze nieco czasu, aby doszlusować do kolegów z innych regionów zrzeszonych w ÖTW. Nie ułatwia im zadania szeroka paleta szczepów uprawianych w Carnuntum – znajdziemy tu bowiem zarówno Grüner Veltlienery, Weissburgundery, Chardonnay jak i Zweigelty, Merloty czy Blaufränkische.

O samym regionie pisaliśmy całkiem niedawno, przy okazji prezentacji win od Gerharda Markowitscha, więc aby nie dublować tych wiadomości odsyłamy Was do tamtego wpisu. Jeśli zaś chodzi o warunki klimatyczne w 2017 roku, to w zasadzie były one dość zbliżone do tych z Wiednia, choć za sprawą wystawienia Carnuntum na ciepłe masy powietrza znad Węgier, było tu jeszcze cieplej i bardziej sucho.

Tym razem (ze względu też na ilość spróbowanych win), przedstawimy Wam 12 najlepszych pozycji. Zamiast tradycyjnego uszeregowania według kolorów, tym razem zdecydowaliśmy się podawać białe i czerwone wina przemieszane, biorąc jedynie pod uwagę ocenę uzyskaną przez butelkę. Oczywiście oceny wszystkich zdegustowanych win przedstawiamy w tabelce poniżej.

No właśnie, musimy też przyznać się, że z uwagi na ilość win niestety nie udało się nam spróbować wszystkich pozycji, zwłaszcza zaś większości znajdujących się na końcu listy Blaufränkischów ze Spizerbergu, czyli słynnego dla nich siedliska. Czujemy, że mogło być tam więcej perełek, ale może uda się do nich wrócić przy kolejnej okazji…


Weingut Franz und Christine Netzl Weissburgunder Altenberg Carnuntum 2016

Parcela Altenberg należy do jednej z najchłodniejszy nieopodal miasteczka Göttlesbrunn, w zachodniej części regionu. Otoczona jest przez las, a duży wpływ na klimat ma przepływający na północ od winnicy Dunaj, znad którego napływają chłodne masy powietrza. Winogrona fermentowały w baryłkach, a następnie wino przez 6 miesięcy dojrzewa na osadzie.

Ta beczka jest świetnie użyta, bo choć czujemy ten delikatnie waniliowy niuans, to dopełnia on jedynie aromaty jabłek, cytryn i przypraw (biały pieprz). Usta przyjemnie pełne, delikatnie słodkawe z przyjemnym woskowo-maślanym tłem. Świetnie skomponowane, nawet jeśli brakuje mu nieco kwasowości. Rok dłużej na ułożenie też dobrze mu zrobił. Znakomite- (92/100).


Weingut Philipp Grassl Zweigelt Schüttenberg Carnuntum 2017

W tym przypadku mamy do czynienia z kolejną parcelą z Göttlesbrunn, tym razem o żwirowo-gliniastym podłożu i południowej ekspozycji. Zapach jest przepiękny – początkowo kwiatowo-wiśniowy. Po chwili dochodzi również nieco żurawiny i owoców dzikiej róży. Na podniebieniu super świeżutkie, kwaskowe, zwiewne i powietrzne. Całość jest bardzo rzutka i radosna. Co więcej finisz zamykają żywe i przyjemne taniny, których Zwigeltowi czasem brakuje. Znakomite- (92/100).


Weingut Artner Grüner Veltliner Kirchberg Reserve Carnuntum 2017

Z kolejnym winem przenosimy się nieco na wschód, do miasteczka Höflein. Na Kirchbergu znajdziemy głównie żwirowe i gliniaste podłoże. Owoce fermentują przez około 20 dni w używanych beczkach, a w dalszej kolejności przez 3 miesiące dojrzewają w nich na osadzie, a po jego usunięciu na ten sam okres trafiają do stalowych zbiorników. Aromat jest mocny, bardzo skoncentrowany. Dominują w nim soczyste brzoskwinie i morele polane rozpuszczonym masłem. Również w ustach wino idzie w podobną stronę, jest przyjemnie cieliste, masywne, ale ma również świetną kwasowość, która sprawia, że wino nie jest banalne i płaskie. Ma potencjał na kilka lat dojrzewania. Znakomite- (92/100).


Weingut Payr Chardonnay Kirchberg Carnuntum 2017

Potencjał winnicy potwierdził fakt, że wino z innej odmiany, od innego producenta, ale z tego samego siedliska Kirchberg uzyskało równie wysoką ocenę. Przede wszystkim jak na Chardonnay jest to wino wyjątkowo mało ekspresyjne, bardziej skupione, napięte. W nosie nieco jabłek, ziół i sporo mineralności. Równie chłodne na języku, gdzie dopiero po chwili pojawia się woskowo-morelowe tło. Całość elegancka, świetnie skomponowana, o co najmniej 5-letnim potencjale dojrzewania. Znakomite- (92/100).


Weingut Muhr-van der Niepoort Blaufränkisch Spitzerberg Carnuntum 2016

Winnica Spitzerberg to siedlisko, które słynie z olbrzymiego potencjału jeśli chodzi o wina powstające z odmiany Blaufränkisch. Rozłożyste, wapienne wzgórze znajduje się na zachodnim krańcu regionu, dosłownie 2-3 kilometry od granicy słowackiej i przedmieść Bratysławy. To położenie sprawia, że winnice są bezpośrednio wystawione na ciepłe masy powietrza znad Kotliny Panońskiej.

Dorli Muhr to nie tylko znakomita specjalistka od winiarskiego marketingu, której firma odpowiada m.in. za promocję organizacji ÖTW, ale również utalentowana producentka win. Uwielbiamy jej pozycje, które są zwykle niebywale soczyste, owocowe, z niskim alkoholem – pije się je fantastycznie. Tu jest podobnie, ten Blaufränkisch ma zaledwie 12,5% alkoholu i wprost bucha fontanną owoców – wiśnie, czereśnie, żurawina. W tle przewija się również delikatnie warzywna, zielona nuta, ale zupełnie nie przeszkadza ona w odbiorze wina. Gdy dodamy to tego pięknie zarysowaną kwasowość, leciutkie, ale jednak obecne taniny i fenomenalną świeżość, to mamy przepis na wino, które subiektywnie najbardziej nam smakowało z całego zestawienia. Znakomite- (92/100).


Weingut Johannes Trapl Weissburgunder Gaisberg Carnuntum 2017 

W tym przypadku mamy wrażenie, że winiarz nieco pobawił się podczas winifikacji. Mamy bowiem pozycję, którą można usytuować pomiędzy winem białym, a pomarańczowym. Smakuje bowiem obierkami jabłek, słomą, a w finiszu pojawiają się delikatne taniny. Wskazuje to na dłuższe macerowanie wina na skórkach. Do tego wino ma mocną kwasowość, a całość sprawie bardzo apetyczne wrażenie. Pojawia się tylko pytanie na ile mamy tu do czynienia z ekspresją siedliska, a na ile jednak decydujący wpływ na ostateczny kształt ma winifikacja? Bardzo dobre+ (91/100).


Weingut Oppelmayer Weissburgunder Haidacker Carnuntum 2017

Wraz z kolejnym winem wracamy do miasteczka Göttlesbrunn. Na Haidackerze znajdziemy sporo żwiru, który naniósł tu wylewający Dunaj, przemieszanego z wapieniem. W pierwszej chwili do głosu dochodzą waniliowe tony beczkowe, ale zaraz znikają one za przyjemnym jabłkowo-gruszkowym owocem. Również w ustach od tego dębowego dotyku uciec nie sposób, ale jest on serwowany w wyjątkowo umiejętny sposób i współgra z ładną mineralnością. Ładna koncentracja i przyjemna, delikatnie kremowa tekstura. Bardzo dobre+ (91/100).


Weingut Taferner Chardonnay Haidacker Carnuntum 2017

Drugie wino z tego siedliska to już Chardonnay pachnący bardzo ciekawie – obierkami ze skórek jabłek i słodkich gruszek. Cała owocowość jest bardzo dojrzała, słodkawa, ale wcale nie męcząca. W ustach dochodzi dodatkowo kwasowość i intensywny, przyprawowy finisz. Całość niesztampowa, w zasadzie trudno byłoby zgadnąć, że mamy do czynienia akurat z tą odmianą, ale do nas taka ekspresja przemawia. Bardzo dobre+ (91/100).


Weingut Lukas Markowitsch Zweigelt Haidacker Carnuntum 2015

Zdaje się, że winnica Haidacker ma potencjał na stanie się w przyszłości jedną z parceli Erste Lagen, skoro mamy już trzecie wino z tego siedliska w naszym zestawieniu. Wino ma wszystko, co kochamy w tej odmianie. Pojawia się mnóstwo owoców pod postacią dojrzałych malin, czereśni i żurawiny. Do tego dochodzą akcenty kwiatowe i majaczące na drugim planie nuty dymne i waniliowe. Soczyste, z mocną kwasowością i przyjemnie drapiącymi taninami. Do podania z kaczą lub gęsią, albo po prostu spróbowania solo. Świetne i bardzo pijalne, choć też trzeba zaznaczyć, że to już wino 3-letnie, więc miało wystarczająco czasu, aby się ułożyć. Bardzo dobre+ (90/100).


Weingut Familie Pitnauer Grüner Veltliner Hegelsberg Carnuntum 2016

Ten Vetliner prezentował się podobnie, jak wiele przykładów win z tej odmiany z Carnuntum, którym jednak brakuje lekkości i żywotności pozycji z leżących dalej na zachód, naddunajskich regionów. Tym niemniej ma on w sobie również sporo uroku, a nuty słodkich jabłek i pszczelego wosku, otulone ciekawym, dymnym niuansem, prezentują się naprawdę ciekawie. W ustach czujemy sporo ciężaru i maślanej koncentracji, ale w finiszu wychodzi znów mocniejsza kwasowość. Odłożylibyśmy jeszcze na 2-3 lata. Bardzo dobre+ (91/100).


Weingut Franz und Christine Netzl Grüner Veltliner Rothenberg Carnuntum 2017

Nazwa siedliska nawiązuje do tutejszej czerwonawej gleby, będącej mieszanką gliny i żwiru. Dodatkowo winnica jest otoczona przez las i bardzo szybko ochładza się w ciągu nocy, stąd winogrona dojrzewając zachowują do końca świeżość i kwasowość. W efekcie otrzymane wino choć ma masę i dużo woskowego ciała, to kwasowość dalej o sobie znać i ożywia strukturę. Aromat przywodzi zaś na myśl rozpuszczone na patelni masło którym okraszono kwaskowe, zielone jabłka. Całość jeszcze mało zaintegrowana, potrzebuje 2-3 lat na półce. Bardzo dobre+ (91/100).


Weingut Artner Zweigelt Steinäcker Reserve Carnuntum 2016

Na tej winnicy dominuje gleba lessowa z dodatkiem wapienia. Zebrane winogrona pochodzą z ponad 20-letnich krzewów i po fermentacji przez 18 miesięcy dojrzewają we francuskich baryłkach (z tego połowę stanowią nowe beczki). Nos jest pełen ciemnych wiśni, ale uzupełnionych o nuty leśne, żywiczne. Usta ładnie soczyste, kwaskowe świetnie radosne i przyjemnie świeże. To Zweigelt w tak lubianym przez nas wydaniu, ale też wcale nie banalny, bo jednak taniny i kwasowość są w nim naprawdę mocne. Bardzo dobre+ (91/100).


2015 Ried Stuhlwerker Zweigelt, Merlot, Syrah, Blaufränkisch Weingut Böheim

Arbesthal

90
2015 Ried Steinäcker Zweigelt Weingut Payr

Höflein

90
2017 Ried Kräften Chardonnay Weingut Glatzer

Göttlesbrunn

89
2016 Ried Haidacker Zweigelt, Merlot, Cabernet Sauvignon Weingut Taferner

Göttlesbrunn

89
2016 Ried Rosenberg Chardonnay Weingut Lukas Markowitsch

Göttlesbrunn

89
2017 Ried Steinriegel Grüner Veltliner Weingut Martin Netzl

Göttlesbrunn

89
2015 Ried Bärnreiser Merlot, Blaufränkisch, Zweigelt Weingut Philipp Grassl

Göttlesbrunn

89
2016 Ried Rothenberg Grüner Veltliner Weingut Payr

Höflein

89
2016 Ried Aubühl Blaufränkisch, Zweigelt Weingut Michael Auer

Höflein

89
2016 Ried Kirchweingarten Blaufränkisch Weingut Artner

Höflein

89
2015 Ried Stixbergen Blaufränkisch Weingut Böheim

Arbesthal

88
2015 Ried Stuhlwerker Blaufränkisch, Syrah Weingut Böheim

Arbesthal

88
2017 Ried Kräften Grüner Veltliner Weingut Böheim

Arbesthal

88
2017 Ried Schüttenberg Chardonnay Weingut Gerhard Markowitsch

Göttlesbrunn

88
2017 Ried Schüttenberg Chardonnay Weingut Taferner

Göttlesbrunn

88
2017 Ried Rosenberg Chardonnay Weingut Gerhard Pimpel

Göttlesbrunn

88
2016 Ried Rosenberg Zweigelt Weingut Martin Netzl

Göttlesbrunn

88
2016 Ried Rosenberg Zweigelt, Merlot, Blaufränkisch Weingut Gerhard Markowitsch

Göttlesbrunn

88
2015 Ried Hagelsberg Grüner Veltliner Weingut Gottschuly-Grassl

Höflein

88
2015 Ried Bärnreiser Blaufränkisch Weingut Glatzer

Göttlesbrunn

88
2016 Ried Rothenberg Chardonnay Weingut Philipp Grassl

Göttlesbrunn

88
2016 Ried Bühl Zweigelt Weingut Michael Auer

Höflein

88
2016 Ried Stixbergen Weißburgunder Weingut Böheim

Arbesthal

87
2016 Ried Stuhlwerker Zweigelt Weingut Böheim

Arbesthal

87
2016 Ried Haidacker Zweigelt Weingut Franz und Christine Netzl

Göttlesbrunn

87
2015 Ried Rosenberg Zweigelt, Merlot Weingut Gerhard Pimpel

Göttlesbrunn

87
2016 Ried Bärnreiser Zweigelt Weingut Taferner

Göttlesbrunn

87
2016 Ried Bärnreiser Zweigelt, Merlot, Cabernet Sauvignon Weingut Franz und Christine Netzl

Göttlesbrunn

87
2016 Ried Bärnreiser Zweigelt, Merlot, Blaufränkisch Weingut Philipp Grassl

Göttlesbrunn

87
2015 Ried Unterschilling Blaufränkisch Weingut Pelzmann

Berg

87
2016 Ried Haidacker Zweigelt Weingut Oppelmayer

Göttlesbrunn

86
2016 Ried Hagelsberg Zweigelt Weingut Familie Pitnauer

Göttlesbrunn

85