Côtes du Rhône, podstawy które warto poznać
Rhône czyli Rodan, to obok Burgundii i Bordeaux jeden z najpopularniejszych winiarskich regionów Francji. Dzieli się na dwie zasadnicze części – północ i południe. Przy czym ta druga produkuje zdecydowaną większość win z tego regionu.
Południowa część doliny to jeden z najpiękniejszych regionów Francji. Stare rzymskie budowle majestatycznie rozkładają się na pięknych zielonych wzgórzach, pokrytych lasami sosnowymi, gajami migdałowymi i oczywiście winnicami.
Côtes du Rhône – zarys geograficzny
Dolina Rodanu to jeden z najważniejszych winiarskich regionów Francji. Tradycyjnie dzieli się na część północną i południową (tą pierwszą dzisiaj nie będziemy się zajmować). Część południowa zaczyna się mniej więcej za Montélimar i w zasadzie trudno ją nazywać doliną w ścisłym tego słowa znaczenia. O ile na północy winnice znajdziemy rzeczywiście głównie nad samą rzeką, to na południu wcześniej dość wąska dolina rzeczna rozszerza się, obejmując rozległy obszar. Winnicą w części południowej są więc położone na pagórkowatym terenie, obejmujący wzgórza i doliny dopływów Rodanu.
Panuje tutaj klimat śródziemnomorski, gorący i raczej suchy. Zimy są łagodne, a różnice temperatur w ciągu roku zwykle umiarkowane. Dolina Rodanu działa również jak lejek, swoisty komin. Pojawiający się tutaj mistral – chłodny, bardzo porywisty, północny wiatr, który wieje znad Masywu Centralnego, potrafi błyskawicznie obniżyć temperaturę, nawet o kilkanaście stopni. A jak się domyślacie, stanowi to nie lada wyzwanie dla winorośli.
Côtes du Rhône – podstawowe reguły
Ciepły klimat faworyzuje ciemne odmiany winorośli, stąd w całym Południowym Rodanie czerwone wina stanowią 76% produkcji. Są to zwykle wina pełne owocu, soczyste. Przy tym dość dobrze zbudowane, z alkoholem często przekraczającym 14%. Kluczowe jest więc zachowanie w nich balansu i świeżości.
Apelacja Côtes du Rhône obejmuje 171 gmin położonych na obu brzegach Rodanu, obejmując obszar niemal 31 tysięcy ha. To podstawowa, generyczna apelacji na południu Rodanu. Côtes du Rhône Villages to już krok wyżej. Ograniczona jest ona do 95 gmin, z tego 18 ma prawo używać swojej nazwy na etykietach.
Reguły odmianowe są podobne. Tak jak praktycznie wszędzie w regionie wina stanowią tu mieszankę odmiany:
- grenache (ma ona dawać winom owoc, soczystość, ziołowość i alkohol),
- syrah (odpowiada za kwasowość, taniny, strukturę i nuty czarnego pieprzu)
- oraz mourvèdre (koncentracja, owoc i alkohol).
Ten słynny rodański kupaż często nazywany jest skrótem GSM.
Na Enostradzie znajdziecie bardzo ciekawy panel na temat win z tego winiarskiego regionu:
A ja mam dla Was ciekawostkę, bo wina pod apelacją Côtes du Rhône można robić też w północnej części i wtedy powstają z czystego syrah.
Domaine Jamet Côtes du Rhône 2020
Butelkę przy okazji wspomnianego panelu Côtes du Rhône przyniósł Sebastian Bazylak (Zdegustowany). Wino nie jest dostępne w Polsce.
Słynne Domaine Jamet jest jednym z niewielu producentów z północy Rodanu, który oznacza wino apelacją Côtes du Rhône. Jest to czyste syrah (w południowej części regionu wina tak oznaczone zawsze są mieszanką odmian, w północnej zawsze będzie to tylko syrah). Rośnie on na łupkowych glebach położonych w Ampuis tuż poza słynnym Côte-Rôtie – tłumaczy Sebastian.
Wino ma bardzo intensywne aromaty fiołków, creme de cassis, umami, soli, dymu, tytoniu i pieprzu. W ustach dość mocno zbudowane, z nutami ziemistymi, wytrawnej konfitury z ciemnych owoców. Tanina jest drobna, lekko pikantna, sporo tu umami i pieprzu. Wino jest długie i esencjonalne mimo umiarkowanego alkoholu. Bardzo solidne syrah z północy Rodanu, zupełnie różne stylistycznie od pozostałych win z panelu. Również cena jest w innym przedziale. Znakomite- (92/100) – podsumowuje Sebastian.