Talenti – perfekcja z Montalcino

Ricardo Talenti poznałem chyba jakieś 12 lat temu i zakochałem się w jego winach. Zawsze były precyzyjne, ze znakomitej jakości owocem i dojrzałą taniną. W tym roku postanowiłem więc kolejny raz odwiedzić jego winnicę i tym razem opowiedzieć Wam historię tego miejsca oraz zdegustować aktualne roczniki win.
Jeśli potrzebujecie sobie przypomnieć charakter i zasady apelacji możecie zerknać o tego wpisu lub objrzeć króki filmik na YouTube.

W latach 50-tych PierLuigi Talenti przeprowadził się z Romanii do Montalcino, kupił posiadłość po południowej stronie miasta i poświęcił się badaniu klonów sangiovese. Z jego pracy korzystają do tej pory praktycznie wszyscy winiarze w regonie. Dziś winnicą zarządza wnuk – wspomniany wcześniej Ricardo. Posiadłość liczy sobie 40 ha, z czego 22 ha zajmują winnice, resztę stanowią gaje oliwne i dębowe lasy.



Datowana na 1888 rok posiadłość Pian de Conte została przez Ricardo pieczołowicie odrestaurowana. Mieści się tam teraz winiarnia, tasting room, profesjonalna kuchnia, czy też pokoje gościnne. To niesamowicie piękne miejsce.
Styl wina
Winogrona zbierane są ręcznie i poddawane ostrej selekcji. Wino fermentuje w stali, a dojrzewa w 500-litrowych tonneax oraz w dużych beczkach ze slawońskiego dębu. Talenti stosuje tylko i wyłącznie drożdże przemysłowe, uważa, że tylko takie zapewniają stabilną fermentację. W pomieszczeniach – sali fermentacyjnej i piwnicy zachowana jest idealna czystość. Tu nie ma miejsca na błędy.







Talenti wszystkie swoje Rosso i Brunello robi identycznie! Tylko i wyłącznie owoce dla win z pojedynczych parceli (Piero i Riserva Pian de Conte) są winifikowane i starzone oddzielnie. A więc w danym roczniku wino „bazowe” na Rosso i Brunello jest dokładnie takie samo. Różnica jest tylko taka, że Rosso blenduje się po kilku miesiącach, a Brunello po 2 latach. Nie ma sytuacji jak w innych winnicach, że Rosso pochodzi z owoców z gorszych działek czy dojrzewa w innych beczkach. Jeśli w danym roku Talentu nie robi Riservy (jak choćby w 2017), to oczywiście wino z działki Pian de Conte jest kupażowane z tymi z innych działek. Oznacza to, że znajdziemy je także w Rosso.
Zdegustowane wina

Rosso di Montalcino DOC 2021, Talenti (15 EUR)

Wino leżakuje kilka miesięcy w dębie i potem w butelce. Ma piękny, czysty, rubinowy kolor. Nos to klasyczna mieszanka dojrzałych wiśni i czereśni z tytoniowym wykończeniem. Mocny i zdecydowany. W ustach wysoka kwasowość podkreślająca owoc (wiśnie, czereśnie, śliwki). Tanina średnia (+) w rozmiarze, super ułożona. Finisz jest długi. Znajdziemy też nuty tytoniu i przypraw. Świetna koncentracja przy swoistej lekkości. Bardzo czyste. Świetne. 92/100

Brunello do Montalcino DOCG 2018, Talenti (40 EUR, Vinello.pl 200 PLN)

Dojrzewa co najmniej 2 lata – 60% w tonneaux, a 40% w dużych beczkach ze slawońskiego dębu a potem w butelce. Znowu mamy fantastyczny, błyszczący rubinowy kolor. W nosie dużo nut cygara, tytoniu, smoły, a także akcentów mineralnych. Gdy się otworzy wychodzą czereśniowe aromaty. Na podniebieniu wita nas wysoka kwasowość, jest też zaskakująco dużo świeżego owocu – wiśni, borówek, żurawin, a także śliwek. Tanina świetna, dojrzała. Długa, lekko przyprawowa końcówka. Eleganckie, zrównoważone, piękne. Duży potencjał. 94/100

Piero Brunello di Montalcino DOCG 2018, Talenti 95 EUR
Grona są zbierane z pojedynczego 2 ha siedliska. Działka jest otoczona lasem, bogata w łupkowo-glinową glebę galestro, o południowo-wschodnim aspekcie, położona jest na wysokość 410 m.n.p.m. To idealne warunki dla sangiovese. Wino jest hołdem dla PierLuigi Talentiego, który na tej działce wyhodował swoje pierwsze klony, a pierwsze wino „Piero” zostało zrobione w 2015 roczniku. Dojrzewa 24 miesiące w tonneaux i resztę czasu w butelce przed wypuszczeniem na rynek.

Ciemno rubinowy kolor, czysty, głęboki, znakomity. Nos ziołowy (szałwia), mineralny z aromatami tytoniowymi. Dojrzały wiśniowy owoc jest zaraz z tyłu. Jest on lekki, ale intensywny. Usta są piękne – wysoka kwasowość, znakomita, duża w rozmiarze, ale drobnoziarnista dojrzała tanina i świetnej jakości czerwony owoc – dojrzałe czereśnie, wiśnie, czerwone śliwki. Długa końcówka z delikatnymi nutami tytoniu, czekolady i lukrecji. Moc i elegancka. Fenomenalne wino. 96/100
Powrót do przeszłości
Przed wyjazdem chciałem przypomnieć sobie styl Brunello od Talenti i wyciągnąłem z lodówki przywiezioną w 2018 roku butelkę z 2013 rocznika. Otworzyłem ją do grillowanego, sezonowego 4 tygodnie rib-eye steaka z wołowiny rasy Black Angus. To było fenomenalne doświadczenie.

Brunello di Montalcino DOCG 2013, Talenti

Rubinowy kolor o średniej intensywności, przezroczysty, błyszczący. Nos lekko zakurzony, wiśniowy, z aromatami skórzanymi i lekką ziemistością, niezbyt mocny, ale bardzo przyjemny. Lekka ewolucja. W ustach wysoka kwasowość i duża w rozmiarze, ale drobna w ziarnie tanina. To, jak widać, znak rozpoznawczy win Talenti. Ciągle jest dużo owocu – wiśnie i czereśnie. Pojawia się też sporo przypraw – goździki, drewno cedrowe. Średniej (+) długości końcówka. Ziemista, lekko gorzkawa, pestkowa. Są też nuty mineralne i balsamiczne. Eleganckie, świetne. 93/100

Wina Talentiego to są takie wina z Montalcino, jakie życzę sobie pić. Rosso będące w prostej linii spadkobiercą Brunello. Brunello absolutnie oddające charakter południa Montalcino, w super eleganckim stylu. Dodatkowo za tę jakość mamy bardzo uczciwe jak na apelację ceny. Rosso za 15 EUR, a Brunello za 40 EUR to prawdziwa okazja. Jednym zdaniem – Talenti to klasa sama w sobie i wina, których jak raz spróbujecie to będziecie do nich tęsknić.
Do następnego!
W