Lorenzo Begali, czyli prawdziwa twarz Valpolicella

Udostępnij ten post

Kiedy w 2017 roku poznałem Tilianę Begali zrozumiałem, czym są prawdziwe wina z regionu Valpolicella. Zobaczyłem pełną pasji, kultywującą tradycyjne, regionalne winiarstwo rodzinę. Bezkompromisowych rolników, opiekujących się swoimi 13 ha winnic. Ludzi, dla których wino jest całym ich życiem.

Pod koniec II wojny światowej Giordano Begali założył kilkuhektarową winnicę w Cengia (San Pietro in Cariano), czyli dziś w samym sercu Valpolicella Classico. Później stery przejął jego syn Lorenzo razem z żoną Adrianą. To właśnie oni wypuścili w 1986 roku pierwsze wina pod własnymi etykietami. Dziś winnicą zarządzają dzieci Lorenzo – Tiliana odpowiada za sprzedaż i marketing, zaś jej brat Giordano jest winemakerem.

Działki położone są obok rodzinnego domu Begali w Cengia oraz na górzystych terenach – Monte Masua, Matton oraz na najlepszym siedlisku rodziny – Monte Ca’Binaca. Z tego ostatniego powstaje topowe wino Begali, czyli Amarone Riserva z pojedynczej parceli. Niedawno dokupili dodatkowe 2 ha na tym wzgórzu, więc powiększą cały swój areał do 15 ha.

Wszystkie winorośle prowadzone są w tradycyjnym systemie pergolowym. Ogromną większość stanowią lokalne odmiany – corvina, corvinone, rondinella, osoleta. Do tego dochodzi jeszcze cabernet sauvignon, który służy do produkcji „Super Werończyka” IGT. Winogorna zbierane są ręcznie i selekcjonowane. Kiście na Amarone i Recioto suszone, w dokładnie mytych plastykowych skrzynkach, w przewiewnym, wentylowanym pomieszczeniu na poddaszu. Po wyschnięciu, grawitacyjnie transportowane są piętro niżej do pomieszczenia fermentacyjnego.

Do Veneto pojechałem na własny koszt a w degustacji wziąłem udział na zaproszenie producenta. Wina Lorenzo Begali do Polski importuje Wineland. Na stronie importera nie są podawane ceny więc publikuje ceny detaliczne producenta we Włoszech.

Valpolicella Classico DOC 2023, Lorenzo Begali (6 EUR)

Wino prezentuje się czyściutkim, lekko purpurowym, jasnym kolorem. Nos jest młody, bardzo owocowy (przewaga chrupkiej wiśni) i super świeży. Pojawiają się też kwiatowe aromaty – irysy, tulipany, fiołki. W smaku na pierwszy plan wychodzi znakomita, wysoka kwasowość, która jednak nie przytłacza. Jest też lekka, świeżutka i delikatna tanina. Owoc pojawia się pod postacią dopiero co wyciśniętego wiśniowego soku, z lekkim pestkowym dodatkiem. Jest też trochę niezbyt dojrzałych czereśni i czerwonych śliwek. To lekkie wino z pełna mocą, taka prawdziwa owocowa petarda. Lekko schłodzone jest znakomite na letnią pogodę, ale będzie też świetnym towarzyszem pizzy czy makaronów. 91/100

La Cengia Valpolicella Ripasso Classico Superiore DOC 2021, Lorenzo Begali (10 EUR)

Wino produkowane jest metodą ripasso. Valpolicella refermentowana jest w okolicach stycznia/lutego kolejnego roku z wytłoczynami po Amarone i z małym (10%) jego dodatkiem. Następnie wino dojrzewa około 10 miesięcy w dużych (4000 l.) beczkach ze slawońskiego dębu.

Ciemniejszy, wiśniowy, czysty kolor. Zapach jest lekko dymny z mocnymi aromatami dojrzałej wiśni. W ustach super kwasowość balansuje słodycz dojrzałego owocu – chrupkich czereśni. Tanina jest jeszcze młoda, ale już super ułożona. Wino jest wytrawne, soczyste, długie i eleganckie. Często ripasso idą w dżemową, łatwą stronę. To jest zupełnie inny, świetny styl. Dobre będzie do dań mięsnych. 92/100

Siora Valpolicella Classico Superiore DOC 2021, Lorenzo Begali (13 EUR)

Wino produkowane jest z częściowo podsuszanych (20-30 dni) winogron i starzone w dużych beczkach.

Czysty wiśniowy kolor. W nosie mamy okrąglejszą, słodszą czereśnię otuloną tytoniowym aromatem. Taniny są super atrakcyjne, jedwabiste, piękne. Owoc jest dojrzały świeży, ale jednak lekko słodkawy i pełny. Wino ma dobrą, fajną koncentrację, ale nie jest przesadzone. Mamy długą, świeżą, ale też leciutko przyprawową końcówkę. Atłasowe, absolutnie eleganckie. Sprawdzi się z ragut z jelenia. 93/100

TiGioLo Rosso Veronese IGT 2018, Lorenzo Begali (13 EUR)

Nazwa wina pochodzi od imion twórców tego wina – Tiliana, Giordano, Lorenzo. Jest to blend 45% cabernet sauvignon, 45% corvina veronese i 10% rondinelli i merlota. Grona suszone są około 40-45 dni. Wino dojrzewa w beczkach różnych formatów.

Ciemny, głęboki kolor. W nosie jednak trochę dżemowy, słodkawy owoc – powidła śliwkowe. Zapach utrzymany jest w lekko utlenionym stylu. Usta potężne, znowu ze słodszym, śliwkowo-czereśniowym owocem. Do tego długa końcówka. Wino jest mocarne, muskularne, ale z całkiem elegancką taniną, choć brakuje mu trochę kwasowości i wyciszenia. Nie mój styl, ale w swojej kategorii to bardzo porządnie zrobione wino 90/100.

Amarone della Valpolicella Classico DOCG 2020, Lorenzo Begali (25 EUR)

Winogrona suszone są przez około 100 dni. Wino dojrzewa w dużych beczkach ze sławońskiego dębu przez 2 lata.

Bardzo ciemny kolor. Nos ziołowy, mineralny (z nutami bazaltowymi) i tytoniem. Pojawiają się suszone owoce – śliwki, jakaś czarna porzeczka. Wino jest atłasowe, super zbilansowane, a alkohol znakomicie ukryty. Owoc dominuje: śliwka, czereśnia, czerwone i ciemne śliwki, jakaś figa. To Amarone jest wytrawne, długie, mineralne, całkiem świeże i jeszcze młodziutkie. Wyśmienite, ale najlepiej odłóżcie je na kilka lat. 94/100.

Monte C’a Bianca Amarone della Valpolicella Classico Riserva DOCG 2018, Lorenzo Begali (35 EUR)

Grona zbierane są z pojedynczej parceli. Wino dojrzewa rok dłużej niż podstawowe Amarone w małych beczkach – nowych i używanych. Powstaje tylko w najlepszych rocznikach.

Kolor jest piękny – przezroczysta ciemna wiśnia. Wino jest bardzo gęste i ma niesamowicie skoncentrowany zapach. Owoc jest taki lekko gotowany, słodki, ale zarazem, elegancki i nieprzerysowany. Pojawia się figa, śliwka i przyprawy (cynamon, goździki). Całość super elegancka, długa i zrównoważona. Kwasowość świetnie daje radę mocy, dojrzałości i koncentracji owocu. Tanina jest dojrzała, powłóczysta, leciutko pluszowa. Długie i bardzo hedonistyczne wino. Już gotowe, ale spokojnie, najbliższe 10-15 lat to dla niego idealne okienko. 95/100

Recioto della Valpolicella Classico DOCG 2021, Lorenzo Begali (20 EUR)

Grona suszone są dłużej niż przy Amarone bo aż przez 120 dni.

Bardzo ciemny kolor. Nos jest super skoncentrowany – dużo ciemnego owocu, mocnych powideł śliwkowych, czarnej porzeczki. Jest też aromat czekoladowy i słodkich przypraw. W ustach jest pełne, słodkie, dojrzałe, skoncentrowane z wysoką kwasowością i długą końcówką. Mamy cynamon, ciemną czekoladę, śliwkę w czekoladzie, suszone figi. Wino ma super równowagę i elegancję przy dużej intensywności. Kwasowość znakomicie równoważy około 100 g cukru resztkowego. Końcówka jest bardzo długa. Absolutnie świetne. Sprawdzi się do serów z niebieską pleśnią lub czekolady 70% kakao. 95/100.

Wina Lorenzo Begali to kwintesencja klasycznego stylu z Valpolicella Classico. Wspaniała jakość i tradycyjnie dla regionu duża wytrawność Ripasso i Amarone, które potrafią dziś u komercyjnych producentów mieć nawet 9+ g cukru resztkowego. W czasach zachłyśnięcia się winami „naturalnymi” (nie zawsze dobrej jakości), a z drugiej strony zalewu rynku przez „masowców”, wina od Begali stanowią idealną odpowiedź na te kwestie. Pokazują prawdziwą, rolniczą twarz winiarstwa i oddają charakter regionu w którym powstają oferując klasyczne smaki.

Jeśli będziecie w Veneto odwiedźcie koniecznie Tilianę i Giordano. Dodam tylko, że oprócz butelek wina, kupcie u nich też oliwę, którą produkują. Dzięki szyldowi (wreszcie!) na bramie łatwo traficie. Znajdziecie ich pod adresem Via Cengia 10, San Pietro in Cariano, a czynni są w godzinach 9:00-12:00 i 14:00-18:00. Salute!

W

Zobacz więcej naszych podróży