Zupa z dyni Michała

Udostępnij ten post

Sposób przygotowania

  1. Dynię kroimy na pół, usuwamy miękki środek i pestki – połowa obrana ze skóry, pokrojona w drobna kostkę czeka na swoją kolej w gotowaniu. Druga część, pokrojona jak arbuz, ze skórą – czeka na pieczenie 😉
  2. Warzywa obieramy – dla przyspieszenia gotowania pietruszkę, marchewkę i selera można pokroić na mniejsze kawałki
  3. UWAGA – w zestawie włoszczyznowym jest tendencja do przesadzania z ilością marchewki – do zupy wrzucamy tylko max. 4 sztuki, resztę można odłożyć na później albo obrać i schrupać w trakcie gotowania. Jako opcja zimowa – można użyć niewykorzystaną marchew do ulepienia bałwana 🙂
  4. Do dużego garnka wlewamy ok. 1,5 l wody, dorzucamy kilka ziarenek czarnego pieprzu, obrany czosnek, imbir (w kawałkach) i szalotki. Solimy i czekamy, aż sie zagotuje.
  5. Do gotującego sie wywaru wrzucamy pokrojone warzywa i wlewamy kilka łyżek oliwy. Całość gotujemy ok. 60 minut – aż warzywa zmiękną, a bulion zacznie pachnieć bulionem;-)
  6. Łyżką z sitkiem wyjmujemy wszystkie warzywa z wyjątkiem: szalotki, pora, czosnku i polowy marchewki. Imbir można zostawić, ale zmiksowany i tak będzie zostawiał „imbirowe włosy” w zupie. Jeśli ktoś nie lubi pieprzu, może tez poświęcić chwile na dokładne wyłowienie wszystkich ziarenek. Do tego, co zostanie w garnku wrzucamy pokrojoną dynię. Przykrywamy garnek i gotujemy ok. 30 minut. Dokładny czas nie jest tutaj ważny, bo i tak wszystko będzie za chwile zmiksowane.
  7. Na teflonową płytę (taką jak do tarty) lejemy trochę oliwy, solimy i pieprzymy, a na koniec posypujemy zgniecionymi w moździerzu ziarnami kolendry. Na tym układamy bokiem pokrojoną a la arbuz dynię tak, aby oliwno-kolendrowym sosem pokryć kawałki z obu stron. Ociekająca oliwą i przyprawami dynia wędruje do piekarnika na 20 min. (200 stopni z termoobiegiem), a potem ostatnie 5 minut na górnej półce (pod grillem). Gotową wyjmujemy z piekarnika, obieramy ze skóry (powinna lekko odchodzić) i zostawiamy na rozgrzanej płycie, żeby nie wystygła.
  8. Zupę w garnku miksujemy, przygotowujemy talerze i podajemy.
  9. Każdy talerz to zupa z kawałkami pieczonej dyni, podsypana parmezanem i pestkami dyni. Na górze łyżka gęstej śmietany, listek bazylii, świeżo mielony pieprz i szczypta soli morskiej.
  10. Smacznego!!!